Son Dakika! Fed’in İzlediği ABD Verileri Açıklandı! Kripto Paralar Düştü!

Bu ayın geri kalanında benzer düşüşler görebileceğimiz çok fazla gün var. Tüm detaylar ve bugün gelen verilerin değerlendirmelerini ele alıyoruz.
18:25
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin fiyatı saat 18:00’da açıklanan verilerin ardından bir miktar düştü ve 15 dakikalık mumda uzun bir kapanış yaptı. Kırmızı mumun sebebi son gelen verilerdi. Şubat başında yapılacak yılın ilk toplantısında Fed bu verilere göre kararlarını açıklayacak. Üstelik 22:00’da bugün açıklanacak olan FOMC tutanakları da bu veriler ışığında okunacak.

Kripto Paralar Neden Düştü?

Bugün açıklanan verilerin ne denli önemli olduğunu Cumartesi günü yayınladığımız haftalık raporda açıklamıştık. Akşam hepsinden önemli olan FOMC tutanakları açıklanacak ve bugün gelen verilerle tutanaklar birleştirildiğinde piyasa Şubat toplantısını fiyatlamaya başlayacak. Bununla birlikte ilerleyen günlerde işsizlik ve enflasyon gibi yine kritik veriler yakından takip edilecek. Kripto para yatırımcıları 2021 son çeyrek öncesine kadar bu verileri önemsemezdi ancak Bitcoin artık makro ekonomik koşullardan daha fazla etkilendiği için PMI verilerini bile takip etmemiz gerekiyor.

Bugün iki kritik veri açıklandı.

  • ISM PMI Açıklanan: 48,4 (Beklenti: 48,5 Önceki: 49)
  • İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı (JOLTS) Açıklanan: 10,458M (Beklenti: 10,000M Önceki: 10,512M)

Zayıf ABD ekonomik faaliyetini destekleyen ISM PMI, Fed’in istediği şekilde geldi. Ancak işgücü piyasası hala dirençli görünüyor. JOLTS açık iş sayısı yukarı yönlü revize edilen 10,51 milyona kıyasla sadece hafif bir düşüşle 10,46 milyona geriledi. Bunlar Fed için karışık sinyaller. ISM imalat istihdam endeksi de yükselerek 50.0 seviyesinin üzerine çıktı bu veri de işgücü piyasasının göreceli dayanıklılığının bir başka işareti. Fakat Fed işsizlik oranında artış ve ekonomide soğuma istiyor.

Bitcoin fiyatının yukarıdaki grafikte gördüğünüz kırmızı mumu yakma sebebi tam olarak bu 2 veridir.

Kripto Paraların Geleceği

Kısa vadede akşam açıklanacak olan FOMC tutanakları piyasadaki volatiliteyi artıracak gibi görünüyor. Bununla birlikte aşağıdaki tarihleri şimdiden takviminize eklemeniz gerekiyor. Yatırımcılar bu tarihlerde gelecek verilerin durumuna göre Bitcoin fiyatının ani düşüş/yükselişler görmesi bekleniyor. Fed’in Şubat ayında yapacağı toplantıda alacağı kararları da bu veriler belirleyecek.

  • 5 Ocak İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Ara)
  • 6 Ocak Tarım Dışı İstihdam (Ara) ve İşsizlik Oranı (Ara)
  • 12 Ocak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) (Ara)
  • 18 Ocak Çekirdek Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) (Aylık) (Ara)
  • 19 Ocak İnşaat İzinleri (Aylık) (Ara)

Aylık verilerin bir kısmının yıllık ve çekirdek versiyonları da aynı anda açıklanacak. Veriler açıklanmadan önce beklentileri ve açıklandıktan sonra son dakika olarak (bugün olduğu gibi) etkilerini paylaşmaya devam edeceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar