X


Son Dakika: FED Faiz Kararını Açıkladı! Bitcoin (BTC) Nasıl Etkilenecek?

FED faiz kararını açıkladı, kripto para piyasalarını bundan sonra ne bekliyor?
22:00
26 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Günlerdir beklenen karar 22:00 itibariyle açıklandı. FED faiz hakkındaki kararını yazılı olarak internet sitesi üzerinden paylaştı. Bir süredir beklentileri fiyatlayan ve sıkı para politikalarıyla negatife dönen Bitcoin, Ukrayna geriliminin de artmasıyla birlikte 32.900 dolara kadar gevşemişti. Son birkaç gündür gelen pozitif haberler fiyatı yeniden 38.000 doların üzerine taşıdı. Saat 21:30 itibariyle Bitcoin (BTC) yeniden 37.500 dolar seviyelerine iğne attı.

FED Faiz Kararını Açıkladı

Türkiye saatiyle 22:00’da faiz kararını açıklayan FED, Bitcoin fiyatını da etkiledi. Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin 38.300 dolardan alıcı buluyor. FED bu toplantıda da faizi sabit tutmayı tercih etti. Hali hazırda Ukrayna gerilimi sebebiyle düşüşe geçen geleneksel piyasaların da böyle bir habere ihtiyacı vardı. Asıl önemli olan ise 22:30’da FED Başkanı Powell’in yapacağı açıklamalardır.

Fed faiz artırımı yapmasa da bunun yakında olabileceği sinyalini verdi. Ayrıca tahvil alımının Mart ayı başında sona ereceği bilgisi de verildi. Ekonomik ve finansal gelişmelere bağlı olarak bilançonun azaltılmasıyla alakalı gerekli ayarlamalar da yapılacak. Mart ayında hazine 20 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler ise 10 milyar dolar artırılacak. Ayrıca Fed, hedeflerini engelleyen risklerin ortaya çıkması halinde para politikasına dair duruşunu değiştirebileceğini açıkladı.

İstihdam artışı son aylarda güçlüydü ve işsizlik oranı önemli oranda düştü, Fed kararları bu veriler ışığında aldığını açıkladı.

Bitcoin (BTC)

Haberin açıklanmasıyla birlikte Bitcoin yeniden 38.900 dolar seviyelerine kadar ulaştı. Özellikle faiz artırımının olmamasıyla birlikte daha ılımlı bir açıklamanın yapılmış olması sıkı para politikaları niyetinde gevşeme ihtimali olarak yorumlandı. Dün ve bugün paylaştığımız görüşlerde de Ukrayna krizinin FED’i köşeye sıkıştırdığından bahsetmiştik.

FED bu denli sıcak bir ortamda hisse senedi piyasaları ciddi anlamda düşmüşken faiz artırım kararı açıklayamazdı, böyle de oldu. FED son toplantısında daha ılımlı bir açıklama yapma gereği hissetti. Bitcoin (BTC) yaklaşık 15 dakika sonra Powell’in açıklamalarıyla yeniden +-1000 dolara yakın hareket yapabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar