X

Son Dakika: FED Başkanı Stablecoin Açıklaması! Bitcoin 43.000 Doları Gördü!

FED Başkanı bu akşam önemli açıklamalar yaptı. Kripto para piyasalarını ilgilendiren bu gelişmeleri kaçırmayın.
20:37
11 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Senato’da konuşan FED Başkanı soruları yanıtlıyor ve ekonomik görünüme dair görüşlerini açıklıyor. Elbette bu açıklamaların bir kısmı direkt önemli bir kısmı ise dolaylı yoldan kripto para piyasalarını ilgilendiriyor. Peki Powell, stablecoinler hakkında neler söyledi. Kripto para piyasalarını neler bekliyor?

FED Başkanı ve Stablecoin

Başkan Powell biraz önce yaptığı açıklamada stablecoinlerin ve CBDC’lerin birlikte var olabileceğini söyledi. Dolara endeksli CBDC ile stablecoinlerin bir arada var olması aynı zamanda kripto para endüstrisinin genişlemesinin desteklemek anlamına geliyor. Elbette stablecoin ihraç eden firmaların belirli standartları sağlaması gerekecektir ancak Powell’in bu açıklaması oldukça olumludur.

Kripto paralara karşı Çin yasaklarından sonra çok daha ılımlı bir tavır takınan ABD daha kucaklayıcı açıklamalar yapabilir. Bitcoin açıklamalar sırasında 43.100 dolara kadar çıktı ve yazı hazırladığı sırada 42.540 dolardan alıcı buluyor.

Bitcoin (BTC)

BTC için kısa vadede 42.000 dolar desteğinin kalıcı hale gelmesi gerekiyor. Fiyat bu destek bölgesini birçok kez ihlal etti ve günlerdir altında fiyatlanıyor. FED haberiyle birlikte şimdilik 42.000 dolar desteği korunuyor. Gün içinde görülen 43.100 dolar iğnesinin korku içinde olan daha fazla yatırımcıyı içeriye çekebileceğini düşünebiliriz.

Bitcoin zaten bir süredir Martta gelecek faiz artırımlarını fiyatlıyor bu saatten sonra gelecek her olumlu haber fiyata pozitif yansımalıdır. FED Başkanı Powell’in açıklamalarından sonra birçok analist 2022 için 3 olan faiz artırım beklentisini 2’ye düşürdü. Bununla birlikte enflasyonla alakalı Powell’in yaptığı umutsuz açıklamalar Bitcoin’in yeniden cazip hale gelmesini sağlayabilir.

Ay sonu yapılacak FED toplantısında bilançonun azaltılmasıyla ilgili daha net bir dil kullanılacak. Bu durum BTC fiyatında negatif hava estirebilir. Kısa vadeli yatırımcıların 42.000 dolar desteğini yakından izlemesi gerekir en azından birkaç günlüğüne short pozisyonların tasfiyesi için yukarı yönlü ani iğneler görebiliriz. Altcoinlerde direnç testleri ve hatta kırılmaları yatırımcıların çift haneli kazançlar elde etmesine sebep olabilir.

Yüksek risk içerek piyasalarda kar realizesinin ne kadar önemli olduğu her zaman vurgulanır. Stop bölgelerinizi ve hedef fiyatlarınızı belirleyerek daha huzurlu günler geçirebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar