X


Son Dakika: El Salvador Bitcoin (BTC) Almaya Başladı! Ne Kadar Alım Yapacak?

El Salvador resmen Bitcoin (BTC) alımına başladı. Peki ne kadarlık alım yapıldı?
23:27
6 Eylül 2021

Bireysel yatırımcılar, orta ölçekli şirketler ve milyar dolarlık şirketler derken nihayet devletler de Bitcoin (BTC) almaya başladı. Nayib Bukele tarafından kısa süre önce yapılan açıklamaya göre ülke resmen Bitcoin sahibi oldu. Peki El Salvador kaç Bitcoin aldı?

El Salvador Bitcoin (BTC) Almaya Başladı

Devlet Başkanı tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamaya göre El Salvador şimdilik 200 Bitcoin (BTC) aldı. Yaklaşık 10 milyon dolarlık Bitcoin alan El Salvador daha fazla BTC alacağının da sinyalini verdi. Bitcoin fiyatı Binance borsasında 51.814 dolarda alıcı buluyor.

Nayib Bukele sıcak gelişmeyi bu şekilde duyurdu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Başkan Bukele ülkesi için Bitcoin (BTC) kararının tepkilere rağmen arkasında duruyor. Vatandaşlarının önemli kısmı yurt dışında çalışan ve ailelerine para gönderen ülkede sınır ötesi ödemeler çok ciddi bir gider kalemini temsil ediyor. Yüklü transfer masraflarını göğüslemek zorunda kalan El Salvadorlular kazandıkları paranın önemli kısmını ailelerine para göndermek için harcıyor.

Zayıf Ekonomilerin Kurtuluşu: Bitcoin (BTC)

JPMorgan tarafından geçtiğimiz haftalarda yayınlanan bir raporda bunu doğruluyor. Özellikle El Salvador gibi zayıf ekonomilerin kripto paralar sayesinde kalkınabileceğini savunan rapor birçok önemli başlığa dikkat çekiyor.

Az sayıda insanını dijital ekonomiye dahil olduğu El Salvador gibi ülkelerde bankacılık kullanımı son derece az, insanların önemli kısmı sadece nakit parayla alışveriş yapıyor. Elbette bu durum bazı sorunlara yol açıyor. Vergi kayıpları dahil onlarca farklı soruna yol açan bu durum halkın ekonomiye katılımını da azaltıyor. Sadece nakit para ile alışveriş yapan topluluklarda finans sistemleri gelişmiyor.

Ancak Bitcoin (BTC) sayesinde insanlar istedikleri dükkandan kolayca alışveriş yapabilecek. Son derece düşük transfer işlemleri ödeyecek. Üstelik ülkedeki işletmecileri korumak için hükümet birçok çözüm üretiyor. Anlık satış imkanı sayesinde volatileden etkilenmeden işletmeler paralarını nakit olarak hesaplarına çekebilecek.

Tüm bunlara ek olarak Bitcoin (BTC)’in ülkede yasal para birimi haline gelmesi birçok kripto para yatırımcısını da ülkeye çekecek. Kripto para üretim tesisleri, teknoloji merkezleri ve çok daha fazlası El Salvador’a yatırım ve istihdam getirecek.

Elbette ülkede buna karşı çıkanlar da var, özellikle muhalefet partileri halkı sokağa çağırarak bu düzenlemenin iptal edilmesini istiyor. Bitcoin’in volatil yapısı muhalif kesimi ciddi anlamda endişelendiriyor. Fakat Bukele ve ekibi bu konuda geri adım atmayı düşünmüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar