Son Dakika! Binance Açıklama Yaptı! Borsaya Dava Mı Açıldı?

Binance suçluları koruduğu hakkındaki iddialar ve Reuters tarafından yayınlanan makaleye detaylı bir açıklamayla cevap verdi.
16:12
12 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Dünyanın hacim bakımından en büyük kripto para borsası birkaç dakika önce paylaşılan iddialara cevap verdi. Reuters tarafından paylaşılan iddialar hakkında detayı sizinle son dakika olarak paylaşmıştık. Reuters’ın yanlış bilgi verdiğini ve kendilerine detaylı bir cevap gönderdiklerini söyleyen Binance bir makale yayınladı. Peki bu makalede ne cevaplar verdiler?

Binance Açıklaması

Tigran Gambaryan (Küresel İstihbarat ve Soruşturmalar Başkanı) Binance bünyesinde görev yapıyor. Bugün yayınladığı makale ise suçla mücadele konusunda Binance borsasını yaptıklarına odaklanıyor. 2021’in son aylarında Binance, oldukça geniş bir güvenlik ekibi oluşturdu. Binance sektörün en güçlü ve büyük ekibine sahip olduklarını her fırsatta iddia ediyor. Açıklamadan bazı detayları şunlar;

“Yılın sonuna yaklaşırken, kripto ekosistemini ve en önemlisi milyonlarca kullanıcısını koruma taahhüdümüzün bir parçası olarak yapılan harika çalışmalardan bazılarını paylaşmak istiyorum. Güvenlik ve uyum ekibimiz – dışarıdaki suçluları dehşete düşürecek şekilde – bir yıl içinde personel sayısını %500’den fazla artırdı. Siber suçlarla mücadele etmek için insanlara, araçlara ve girişimlere yatırım yapmanın doğrudan bir geliri yok, ancak bunu yapmaya devam ediyoruz çünkü yapılması gereken doğru şey bu. Binance, Kasım 2021’den bu yana 47.000’den fazla kolluk kuvveti talebine ortalama üç günlük bir yanıt süresiyle yanıt verdi. Bu süre, bazıları aylar sürebilen ve bu noktada paranın gitmiş olduğu geleneksel finans kurumlarından daha hızlı. Siber suçlarla mücadele etmek için insanlara, araçlara ve girişimlere yatırım yapmanın doğrudan bir geliri yok, ancak bunu yapmaya devam ediyoruz çünkü yapılması gereken doğru şey bu.”

Binance Davası

Tigran Gambaryan borsanın en önemli departmanlarından birini başında ve Reuters tarafından bahsedilen suçlar konusunda oldukça tecrübeli. Binance bu alanda düzenleyicilerle daha üst düzey iş birliği yürütmek için Tigran’ı işe aldı. Kısaca Tigran kimdir, geçmiş tecrübeleri neler bunları kendi dilinden okuyalım.

“Binance’ten önce, on yılı aşkın bir süre boyunca İç Gelir Servisi-Suç Araştırmaları (IRS-CI) Siber Suçlar Birimi’nde Özel Ajan olarak görev yaptım. Mt Gox‘tan etkilenenlere yardım etmek ve Silk Road davasında yozlaşmış DEA ajanını ortaya çıkarmak için başarılı soruşturmalar yürüttüm. Meslektaşım Matthew Price da eski bir IRS Ceza Soruşturması ajanı olarak yaptığı çalışmalar sayesinde bu alanda zengin bir deneyime sahip. Örneğin, hem Bitcoin Fog hem de Helix/Grams soruşturmalarında baş ajandı. Bu davalarla ilgilenenler için Wired muhabiri Andy Greenberg’in Tracers In The Dark: The Global Hunt For The Crime Lords Of Cryptocurrency adlı kitabı o dönemdeki çalışmalarımız hakkında çok daha fazla ayrıntı vermektedir. Bu listeye ek olarak, Europol’den bir dark web uzmanımız var – Greenberg’in kitabında da yer alan Nils Andersen-Röed – eski bir ABD Hazinesi ceza müfettişi ve diğerlerinin yanı sıra geleneksel ve dijital finans alanında 17 yılı aşkın deneyime sahip bir yaptırım uzmanı.”

Binance kolluk kuvvetleriyle birlikte çalıştıklarını tekrar hazırlatıyor ve şunları söylüyor.

Kripto, yasadışı faaliyetler için güvenli bir sığınak DEĞİLDİR. En azından Binance için gerçeğin bu olduğunu biliyorum. Özetlemek gerekirse, 2022 yılında ekibimiz 47.000’den fazla kolluk kuvveti talebine yanıt verdi. Güvenlik ve uyumluluk personel sayısında %500’den fazla artışa gitti. Küresel kolluk kuvvetleriyle 70’in üzerinde siber suçlarla mücadele çalıştayına katıldı. National Cyber-Forensics and Training Alliance’a (NCFTA) katılan ilk blockchain ve kripto şirketi oldu. Buradaki liste, Güvenlik ve Uyum ekibimizin geçen yıl boyunca gerçekleştirdiği çalışmaların çok önemli olsa da sadece küçük bir kısmını oluşturuyor. Yaptıklarımızın büyük bir kısmı perde arkasında, spot ışıklarından uzakta devam ediyor ve medya ya da kamuoyu tarafından nadiren fark ediliyor. Binance olarak, tüm kripto ekosisteminin sürdürülebilir ve güvenli büyümesinin küresel kolluk kuvvetleriyle ortaklık ve diyalog gerektirdiğinin farkındayız ve önümüzdeki aylarda ve yıllarda bu çok önemli çalışmayı birlikte sürdürmeyi dört gözle bekliyorum.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar