f Son Dakika: ABD PMI Verileri Açıklandı! FED'in Faiz Kararı Ne Olacak? Kripto Para Piyasasında Son Durum Ne? › COINTURK

Son Dakika: ABD PMI Verileri Açıklandı! FED’in Faiz Kararı Ne Olacak? Kripto Para Piyasasında Son Durum Ne?

Özet

  • FED'in faiz kararında önemli bir etkisi olan göstergelerden biri olan ABD PMI verileri az önce açıklandı.

  • Üretim PMI, Ağustos ayında 47,0 ve Hizmet PMI ise 51,0 oldu.

  • Hem Üretim PMI hem de Hizmet PMI da beklentilerin altında gelmiş oldu.

  • Piyasa etkisi: Nötr
16:58
23 Ağustos 2023

FED‘in Temmuz ayında politika faizini 25 baz puan artırmasının ardından piyasalarda gözler FED’in bir sonraki faiz kararına çevrildi. FED yetkilileri, son haftalarda yaptıkları açıklamalarda kritik verilerin ve göstergelerin faiz kararlarında önemli bir etkisi olacağını vurguladı. Öte yandan FED faiz kararını etkileyen önemli göstergelerden biri olan ABD PMI verileri de az önce açıklandı.

Yaklaşan FED Faiz Kararı

FED, Temmuz ayında politika faizini 25 baz puan artırdı. FED Başkanı Jerome Powell, faiz kararının açıklanmasının ardından canlı yayında basına konuştu. FED Başkanı Powell, FED’in bir sonraki faiz kararında enflasyon ve işsizlik verileri başta olmak üzere kritik göstergelerin önemli bir rol oynayacağını dile getirdi.

Hafta içerisinde basına konuşan birçok FED yetkilisi, enflasyonun düşüşte olduğunu ancak mevcut enflasyonun hala hedefin oldukça üstünde olduğunu vurguladı. FED yetkililerinin yaptıkları açıklamaların ardından piyasalarda gözler, faiz kararı adına bir sonraki toplantıya çevrildi. FED’in bir sonraki toplantısının 19-20 Eylül tarihinde yapılması planlanıyor.

ABD PMI Verileri Açıklandı

Öte yandan FED’in faiz kararında etkisi olan önemli göstergelerden biri olan ABD PMI verileri, az önce açıklandı. Üretim PMI, 47,0 olarak açıklanırken Hizmet PMI ise 51,0 olarak açıklandı.

  • Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi (Üretim PMI) (Ağustos) Açıklanan: 47,0 (Beklenti: 49,3 Önceki: 49,0)
  • Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (Hizmet PMI) (Ağustos) Açıklanan: 51,0 (Beklenti: 52,3 Önceki: 52,3)

ABD PMI verilerinin açıklanmasının ardından kripto para piyasasında keskin bir hareketlilik görülmese de lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), PMI verilerinin açıklanmasının ardından kaydettiği son değer artışları ile birlikte yeniden 26.000 dolar seviyelerinin üzerine çıktı. BTC’deki değer artışlarının etkisiyle kripto para piyasasındaki çoğu altcoin yeniden yükselişe geçti.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI