X


Son Dakika: ABD Eyaletinde Bitcoin (BTC) İçin Yasa Tasarısı Sunuldu!

Haberler güzel fakat Bitcoin şimdilik olumlu tepki vermiyor. Bitcoin, ABD içinde yasallaşabilir.
22:10
28 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

El Salvador Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmuştu. Peki sırada ABD eyaletleri mi var? Bugün Teksas eyaletinden gelen haberden sonra Arizona ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Senatör Rogers önemli bir yasa tasarısını meclise gönderdi.

Arizona Bitcoin’i Kabul Edebilir

Arizona Eyaleti, Elli beşinci Yasama Meclisi ikinci oturumunda Senatör Rogers tarafından getirilen yasa tasarısı Bitcoin’in yasal para birimi olarak tanınmasını hedefliyor.  Bitcoin’in eyalet için sağlayabileceği faydalara değinen Rogers, BTC’nin Arizona sınırları içinde tanınmasını ve Bitcoin’in meşru hale gelmesini istiyor.

Farklı eyaletler birçok konuda kendi yasalarını koyabiliyor ve yasalarını değiştirebiliyor. Her eyaletin kendi bayrağı ve yine bölgeye özgü özellikleri bulunuyor. Örneğin bir eyalette yasak olan bir şey diğer eyalette meşru kabul edilebiliyor. Tam da bu sebepten Arizona’nın bölgesel olarak Bitcoin’i kabul etmemesi için hiçbir sebep bulunmuyor.

Amerika ve Kripto Paralar

Teksas, Arizona ve daha birçok bölgedeki siyasilerin içinde kripto paraları destekleyen isimler bulunuyor. Hatta vali adaylarının geçtiğimiz yıl boyunca Bitcoin’i meşrulaştıracağım vaatlerini bile duymuştuk. NY Belediye Başkanı Ocak ayında göreve geldikten sonra maaş çeklerini Coinbase üzerinden Bitcoin’e dönüştürdü ve desteğini böyle ifade etti.

Kripto para madencilerine kucak açan Teksas eyaleti, şirketlerin bölgelerine yatırım yapmaları için bazı teşvikler bile yayınladı. Bölgedeki bankalarla sorunsuz çalışabilecekleri bile vaat edildi. Ancak madenciler bölgede sık yaşanan enerji kesintileri sebebiyle bu fikre pek sıcak bakmıyor. Özellikle kış aylarında bölgede ciddi elektrik kesintileri yaşanıyor. Mining cihazlarının kış aylarında çalışmayacak olması Bitcoin madenciliği şirketlerinin pek hoşuna gitmez.

Haberin etkisiyle yeniden 37.200 dolar seviyelerini gören Bitcoin fiyatı 36.800 dolara gevşedi. En büyük kripto para birimi hafta sonuna saatler kala henüz yönünü tayin edebilmiş değil. Ancak 36.500 desteğinin gün içinde oldukça iyi çalıştığını söyleyebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar