Sıcak Gelişme: Yeni Bitcoin (BTC) ETF Onayı Geldi! Listeleme Ne Zaman Olacak?

Yeni Bitcoin ETF onayı geldi. Bitcoin fiyatı yükselişe geçti.
21:37
14 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

SEC tarafından yakın zamanda verilen onay daha fazla yatırım fonunun borsalarda işlem görmesine sebep oluyor. Geçtiğimiz günlerde VanEck tarafından yapılan Spot Bitcoin ETF başvurusu kurum tarafından reddedilmişti. Ancak akşam saatlerinde gelen habere göre Chicago merkezli CBOE borsası, yeni bir Bitcoin ETF’si listeliyor.

XBTF Salı Günü Listeleniyor

Yatırım şirketi VanEck’nin Bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonu (ETF), önümüzdeki hafta Chicago merkezli CBOE borsasında piyasaya sürülecek ve Ekim ayı sonlarında SEC onayını kazanmasından bu yana gecikmelerden sonra yayına girecek. CBOE, web sitesinde yaptığı bir duyuruda, yeni VanEck Bitcoin Strateji Fonu‘nun Salı günü “XBTF” senedi sembolü altında işlem görmeye başlayacağını söyledi.

Lansman tarihi duyurusu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) geçen hafta sonlarında VanEck‘nin vadeli işlem sözleşmeleri yerine doğrudan bitcoin’e yatırım yapan bir “spot Bitcoin ETF” teklifini reddetmesinden hemen sonra geldi.

Bitcoin Spot ETF Onayı

SEC henüz piyasaların spot ETF onayı için hazır olmadığını düşünüyor. Bunun yanı sıra gerekli şartları sağlayan vadeli ETF başvurularını olumlu değerlendirmeye başladı. ProShares Bitcoin Strategy ETF ilk onay alan başvuru oldu. Listeleme sonrasında yoğun ilgi gören yatırım fonu, Bitcoin fiyatının da hızla yükselmesini sağladı.

ProShares‘in merakla beklenen ETF lansmanını takiben Valkyrie Investments’ın Bitcoin vadeli ETF‘si birkaç hafta önce Nasdaq’ta işlem görmeye başladı. Önümüzdeki aylarda daha fazla vadeli ETF’nin bilindik borsalarda işleme açılması bekleniyor.

Ancak Bitcoin fiyatını altı haneli hedefine uçuracak katalizör büyük ihtimalle spot ETF onayı olacaktır. Birkaç gün önce reddedilen VanEck başvurusu, Bitcoin fiyatında da sert bir düşüşü tetikledi. Gary Gensler’e göre halen son derece volatil olan Bitcoin fiyatı direkt olarak borsalarda işlem görmeye hazır değil. Gerekli regülasyonların tamamlanması ve piyasanın yeni yatırımcı konusunda doyuma ulaşması spot ETF onayını getirebilir. Fakat bu sürecin kaç yılda tamamlanacağını henüz kimse kestiremiyor.

Yazı hazırlandığı sırada Bitcoin fiyatı 64.000 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar