X


Sıcak Gelişme: Elon Musk ve Jack Dorsey Kripto Paraları Teşvik Ediyor!

Yapılan paylaşımlar ne anlama geliyor? Tesla yeniden Bitcoin kabul edebilir mi?
22:22
16 Eylül 2021

İki isimde kripto para yatırımcıları tarafından sıkı takip ediliyor ve yaptıkları açıklamalarla fiyata ciddi etki ediyorlar. Birkaç dakika önce Jack Dorsey Twitter hesabından “Crypto” paylaşımında bulundu. Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk gecikmeden bu paylaşıma destek verdi. Peki kripto para yatırımcılarını kah sevindiren, kah üzen Elon Musk ne söyledi?

Elon Musk ve Kripto

Geçtiğimiz ayları hatırlarsak Elon Musk özellikle Bitcoin için hiç iyi şeyler yapmadı. Tesla, Bitcoin ile araç satışını durdurdu ve Çin açıklamalarından kısa süre önce Elon Musk “çevresel kaygılar” diyerek piyasaya FUD pompaladı. Daha sonra The Bitcoin Word etkinliğinde asla fiyatı negatif yönde manipüle etmediğini iddia etti. Tabi ki bu açıklama kasıtlı olarak en azından fiyatı manipüle edecek açıklamalar yaptığını da teyit ediyordu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz gibi birkaç dakika önce JackCrypto” diyerek bir Tweet attı. Aşağıdaki ise Elon Musk’ın verdiği yanıt “Benimde anahtar kelimem bu” diyor. Yani kripto paralara olan inancını ve güvencini yineliyor.

Tesla Bitcoin (BTC) Kabul Edecek Mi?

Peki bu açıklama sonrasında Tesla yeniden Bitcoin ile araç satışına başlar mı? Buna şimdilik ihtimal verilmiyor. Bitcoin Madencilik Konseyi’nin geçtiğimiz aylarda açıkladığı verilere göre madencilerin önemli kısmı Çin yasakları sonrasında yenilebilir enerjiye geçti. Üstelik bu oran %51’in üzerinde, daha önce Elon Musk bu oranın gerçekleşmesi halinde yeniden Bitcoin ile ödeme alabileceklerini duyurmuştu. Fakat haftalar geçmesine rağmen somut bir adım atılmadı.

Elon Musk katıldığı The Bitcoin Word etkinliğinde yeniden Tesla BTC ile araç satabilir demişti. Birçok analist Tesla CEO’su tarafından atılan bu adımın Çin’e destek amacı güttüğünü savunuyor. Elon Musk bir şekilde Çin’in kriptolara daha güçlü bir savaş ilan edeceğini biliyordu ve erken davrandı. Peki Elon bunu neden yapsın? Aynı yorumcular Tesla’nın Çin pazarındaki iştahını gerekçe gösteriyor, şirketin orada ciddi sayıda araç satma ihtimali bulunuyor ancak hükümet bunu baskılıyor.

Tüm bu teorilere rağmen Elon Musk kriptolara açık desteğini yineliyor, Tesla daha fazla Bitcoin satmıyor. Bu açık desteğe rağmen Bitcoin 47.600 seviyesinin çok üzerine çıkabilmiş değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar