Short ve Long Yatırımlar Arasında Ne Fark Var?

Özet

  • Bir analist uzun ve kısa pozisyonlarla ilgili açıklamalar yaptı.
14:00
20 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin yatırımcıları ve analistleri fiyatın yukarı yönlü mü yoksa aşağı yönlü mü bir seyir izleyeceği konusunda sürekli tahminler yürütüyor. Ayrıca uzun ve kısa vadeli  tahminler üzerinde de sürekli tartışmalar sürüyor.

xWestCapital’de bir yatırımcı olan Scott Melker da dün paylaştığı bir tweet gönderisiyle konuyla ilgili açıklamalar yaptı. Melker’a göre 6.500 dolara bir geri dönüş 20.000 dolara kadar yükselecek fiyattan daha karlı olabilir…

Short/Long İşlemler

Aslında piyasalar dikkate alındığında kısa ve uzun işlemlerin her açıdan eşit olmadığı göz önünde bulundurulmalı.

Örneğin, Bitcoin 5.000 dolar olduğunda fiyatın kısa ya da uzun vadede 500 dolar düşmesi aynı oranda kazanç ya da kayıp getirir. Yani %10’luk bir hareket söz konusu olur. Ancak yatırımcıların çoğunluğu %10 kazanç’tan memnun olmazlar ve en azından paralarını ikiye katlamak isterler. Bu durumda fiyatın en az 10.000 dolara çıkması beklenir. Bunun için de yatırımcıların uzun vadeli yani long yatırımlar yapması gerekir.

Bunun yanında eğer fiyat 20.000 dolardan 3.200 dolar düştüğünde en dipten alım yapılırsa fiyat yeniden 20.000 dolar seviyesine ulaştığında yatırımcının %525 kar ettiği görülür. Bunun için de yine long pozisyon önem arz eder.

Ancak Bitcoin piyasası volatil olduğu için kısa vadeli yatırımların da yani short pozisyonların da ciddi kazançlar getirdiği görülüyor.

Yatırım Farkları

Ancak Merkel’in ifadelerine göre durumun tamamını yukarıda yapılan açıklamalar belirtmiyor.

Örneğin, Bitcoin yatırımlarının dolar cinsinden yapıldığı düşünüldüğünde 20 bin doların %84’ü 3200 dolardan 5.25 Bitcoin alırken, 3200 doların %525’i 20 bin dolardan sadece 0.84 Bitcoin alabilir.

Öte yandan Bitcoin ve Türk Lirası hakkında Ağustos ayında yaptığımız açıklamalara da bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI