SEC’ten ETF’lere İsim Uyarısı

Özet

  • SEC borsa yatırım fonlarını tanımlamalarında ve isimlerinde "blockchain" kelimesini kullanmamaları konusunda uyardı.
22:00
14 Nisan 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Bloomberg’in haberine göre 2 fona isimlerinden “blockchain” kelimesini atmaları konusunda uyardı.

İçerik Rehberi

SEC Uyarısı

İki ETF (borsa yatırım fonu) iki farklı şirket tarafından oluşturuldu ve başvuru belgelerinde Blockchain’e yer verildi. SEC yetkilileri başvuruyu yapanlara isimlerini değiştirmeleri konusunda öneride bulundu. Fonların isimlerinden Blockchain kelimesi atılsa da kısaltılmış adları halen Blockchain’e atıfta bulunuyor. Bir ETF “BLOK” adıyla işlem görüyor. Diğer ETF ise BLCN, kendini Nasdaq’ın yeni jenerasyon ekonomisi olarak tanımlıyor. Bloomberg bunların dışında da ismini değiştirmek zorunda kalan birçok Blockchain bağlantılı fon olduğunu öne sürüyor.

Yasaya göre listeleme yapan şirketler yanıltıcı isimler seçemiyorlar. SEC 2001’de isim kurallarını yeniden düzenledi ve fon isimlerinde bir varlıktan bahsedilecekse fon içeriğinde %80 o varlıktan bulunması gerektiği belirtildi. SEC giderek artan ETF’ler yüzenden alarma geçmiş durumda. Fonların içerdikleri varlıklar 2014 ve 2018 arasında neredeyse 3 katına çıktı. SEC 2018 yılının başlarında isimlerinde Blockchain geçenlerin yaptırıma maruz kalabileceği konusunda duyuru yapmıştı.

SEC başkanı Jay Clayton yakın zamanda yaptığı açıklamada kripto para sektörünün kısa bir süre sonra düzenleyici kurumların hedefi olacağını vurguladı. Bu ayın başlarında SEC token basmak isteyenler için bir takım yönergeler belirledi ve token’ların menkul kıymet sayılmaması için yapılması gerekenlerin altını çizdi. Konuyla ilgili haberimize bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI