SEC’in Kriptoya Bakışı ve Spot Bitcoin ETF Bilmecesi!

SEC neden spot ETF başvurularını reddediyor? Bitcoin fiyatını direkt olarak etkileyen ETF bilmecesi!
15:35
21 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Uzun süredir Bitcoin’in spot fiyatına endeksli bir ETF için bekliyoruz. Ancak SEC her seferinde beklentileri suya düşürmeyi başarıyor. VanEck’in spot ETF’sini reddeden SEC, kripto paralara karşı bakışını da netleştiriyor. Elbette bu durum Bitcoin fiyatı için iyi bir sonuç doğurmuyor, üst üste gelen olumsuz haberler ve yakın zamanda onaylanmayacağı kesinleşen Spot ETF konusu, ciddi baskı unsuru aline geldi.

SEC Bitcoin ETF Kararı Ne Zaman?

Bu yılın ikinci yarısını sürekli bu soruyu sorarak geçirdik. Bu ay 3 tane onay bekliyor, önümüzdeki ay 2 tane var, derken ilk onay geldi. Bitcoin (BTC), Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ekim ayı başlarında ProShares’in Bitcoin vadeli işlemler borsa yatırım fonunu (ETF) onaylamasının açıklanmasından bu yana etkileyici bir fiyat artışı yaşadı ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doları aştı.

ETF, bir varlığı veya varlık sepetini, bu durumda Bitcoin’i izleyen bir güvenlik sınıfıdır ve diğer hisse senetleri gibi bir borsada işlem görebilir. Proshares‘in BTC ETF‘si, geçmişte mali düzenleyicilere 20’den fazla başvuru yapıldıktan sonra SEC’den onay alan ilk ETF oldu.

Ancak finansal gözlemciler, VanEck’in 12 Kasım’daki spot ETF teklifini bu pozitif havayı tersine çevirdi. Son bir ayın en düşük seviyesi olan 55.700 dolara gevşeyen Bitcoin, yeniden toparlanmaya çalışıyor.

Vadeli ve Spot Bitcoin ETF Farkı

Şu anda ABD’deki Nasdaq veya CBOE gibi çeşitli borsalarda işlem gören onaylanmış Bitcoin ETF‘leri ile VanEck’in reddedilen Bitcoin ETF‘si arasındaki fark, VanEck’in ETF teklifinin bir spot ETF için olması ve onaylanmış ETF’lerin tümünün vadeli işlemlere dayalı ETF’ler olmasıdır. Yani “spot” fiyata dayalı bir ETF için SEC “henüz hazır değiliz” diyor.

Volatilitenin son derece yüksek olması SEC’in en büyük gerekçesidir. Kimse ulusal borsasında her ay %40 düşen ve %30 çıkan bir ETF istemez. Bu iniş çıkışlar ülkedeki yatırımcılara zarar verir. Zararı önlemek için yapılması gerekilen şey fiyat manipülasyonunun önüne geçmektir. Böyle bir şey mümkün mü? Elbette değil, kimliği belirsiz bir balina aniden 100-200 milyon dolarlık Bitcoin satışı yaparak fiyatı rahatlıkla düşürebilir, acemi yatırımcıların desteğini bulursa bu hareket kar topu etkisi oluşturur ve çift haneli kayıplara kadar uzar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar