X


SEC’in Kararları Bitcoin’i Eskisi Kadar Etkilemiyor, Piyasa Olgunlaşıyor Mu?

SEC, geçtiğimiz günlerde dokuz farklı Bitcoin ETF başvurusunu reddetmişti.
21:00
26 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin geride bıraktığımız dokuz yılda türlü badireler atlattı. Çok zor günler geçirse de bu zorlu günleri bağışıklık kazanarak atlatan Bitcoin şu anda da içerisinde bulunduğu durumdan kurtulmak üzere güç depoluyor.

Geçtiğimiz ay Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusu reddedilmiş, Bitcoin 8.300 dolardan 6 bin dolar bandının altına sert bir dalış yapmıştı. Fakat Bitcoin, ETF’lere yönelik olumsuz haberlerden artık daha az etkileniyor gibi görünüyor. Öyle ki SEC birkaç gün önce 9 Bitcoin ETF başvurusunu reddetmişti.  Ancak kripto para piyasası SEC’in bu kararının ardından ciddi bir reaksiyon göstermedi.

Geçtiğimiz günlerde Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusunun yarattığı satın alma beklentisiyle Bitcoin son iki ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Haberimizin hazırlandığı sırada 6.709 dolardan işlem gören Bitcoin’in SEC’in olumsuz kararlarından oldukça etkilendiği söylenebilir. Ayrıca SEC, 30 Eylül’de daha önce ertelediği VanEck/SolidX’in ETF başvurusuna yönelik nihai kararını açıklayacak. Bu nedenle kripto para piyasasında Eylül ayıyla birlikte yeni bir satın alma beklentisi oluşabilir.

Crypto Asset Management’ın genel müdürü Tim Enneking konuyla ilgili olarak şunları kaydetti:

Winklevoss kardeşlerin başvurusunun reddedilmesinin ardından zaten hiç kimse ETF’lerin onaylanmasını beklenmiyordu.

BKCM LLC’nin CEO’su Brian Kelly 2018 yılında herhangi bir ETF başvurusunun SEC tarafından onaylanmasının olası olmadığını iddia etti. Blockforce Capital’ın CEO’su Eric Ervin ise onaylanma şansı en yüksek olan ETF başvurusu olarak VanEck/SolidX’inkini gösterdi.

SEC, Bitcoin ETF’leri konusunda henüz olumlu bir adım atmasa da kripto para piyasasında işler göründüğü kadar kötü gitmiyor. Geride bıraktığımız haftalarda New York Menkul Kıymetler Borsası, Microsoft ve Starbucks kripto paraların kullanılabilirliğini arttırmak amacıyla Bakkt adlı bir girişim başlatmıştı. Ayrıca eToro CEO’su Yoni Assia geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada kripto paralardaki düzeltme hareketlerinin piyasanın sağlıklı bir şekilde büyümesi için gerekli olduğunu kaydetmişti.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar