X


SEC, Wilshire Phoenix’in Bitcoin ETF’sini Erteledi

Wilshire Phoenix'in Bitcoin ETF başvurusu ertelendi.
10:30
21 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para yatırımcılarının merakla beklediği Bitcoin ETF‘si hala ABD’li regülatörden onay alamadı ve ne yazık ki bir kere daha karar ertelendi. Wilshire Phoenix tarafından bu yazın başlarında yapılan Bitcoin ETF başvurusu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından 26 Şubat tarihine kadar ertelendi.

Bu da SEC’in 2020 yılının ikinci ayına kadar ETF hakkında kullanıcıların yorumlarını ve önerilerini almaya devam edeceği anlamına gelmekte. Geçtiğimiz iki yıl içerisinde 10’dan fazla Bitcoin ETF kural değişikliği başvurusunu reddeden SEC, en büyük kaygısının piyasa manipülasyonu ve gözlemi konusundaki eksiklikler olduğunun da altını çizdi.

SEC Bitcoin ETF’sini Neden Reddediyor?

Wilshire Phoenix kurucusu ve yönetici ortağı William Herrman ise konu hakkında Kasım ayında yaptığı bir röportajda NYSE Arca ile ortak başvuru yaptıklarını ve NYSE Arca’nın Bitcoin‘in volatilitesine karşı birden çok varlıkla koruma sağladığını vurguladı. Bu da volatilitenin artması durumunda Bitcoin ETF’sinin endeksli olduğu tröst fonundaki varlıkların otomatik olarak dengelemeye gitmesini ve fonun BTC yerine daha çok hazine tahvillerine maruz kalmasını sağlayarak fiyat hareketliliğini engellemeyi başaracak.

SEC’in fiyat manipülasyonu iddialarına da yanıt veren Wilshire Phoenix, bunu da sadece önde gelen ve güvenilir kripto para borsalarından fiyat ortalaması alınarak çözüleceğini ve bu sayede büyük fiyat hareketliliklerinin önleneceğini ifade etmişti.

Buna ek olarak bu haberden de SEC’in Bitcoin ETF’sini kabul etmemesine gerekçe gösterdiği 3 nedenin niçin kusurlu olduğu hakkında daha fazla bilgi öğrenebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar