X


SEC, Spot Bitcoin (ETF) Başvurusuyla İlgili Kararını Verdi!

Spot Bitcoin ETF onayı geldi mi? Bitcoin (BTC) 62.300 dolara kadar gevşedi.
22:00
12 Kasım 2021

VanEck tarafından yapılan başvuru Bitcoin’in spot fiyatına endeksli bir ETF hedefliyordu. Yakın zamanda vadeli Bitcoin ETF’i için olumlu kararlar veren SEC nihayet VanEck hakkındaki kararını da verdi. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başvurunun reddedilmesine karar verdi.

VanEck Spot Bitcoin ETF Başvurusu

SEC, firma başvurusunu yaptıktan aylar sonra varlık yöneticisi VanEck‘in spot Bitcoin borsa yatırım fonunu resmen reddetti. Bugün yapılan duyuruya göre SEC, VanEck‘in Bitcoin (BTC) Trust’ın hisselerini listelemek ve takas etmek için Cboe BZX Borsası‘ndan önerilen bir kural değişikliğini reddetti. SEC özellikle, ETF‘yi onaylama lehine herhangi bir kural değişikliğinin “dolandırıcılık ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek için tasarlanmayacağını” veya “yatırımcıları ve kamu çıkarlarını korumayacağını” söyledi.

SEC, “Komisyon, BZX’in Borsa Yasası ve Komisyonun Uygulama Kuralları kapsamındaki yükünün, teklifinin Borsa Yasası Bölümünün gereklilikleriyle tutarlı olduğunu göstermek için yerine getirmediği sonucuna varıyor” dedi ve şunları ekledi:

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

“Türev menkul kıymetler ürününü kote eden bir borsanın, dolandırıcılığı ve piyasa manipülasyonunu tespit etmek, araştırmak ve caydırmak için gerekli bilgileri elde edebilmesi için, kotasyon borsası için dayanak varlıkların ticaretini yapan piyasalarla bir gözetim-paylaşım anlaşması imzalaması esastır”.

14 Kasım tarihine kadar bu başvuruyla alakalı net bir kararın verilmesi zaten bekleniyordu. Bloomberg kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, SEC’in kriptoya maruz kalan yatırım firmalarının tekliflerini reddetme sicili göz önüne alındığında, VanEck fonunu onaylamasının pek olası olmadığını söyledi ve bu tahmin sonunda gerçekleşti.

Bitcoin Vadeli ETF’leri

SEC, Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleriyle bağlantılı ETF‘leri zaten onayladı. Ekim ayında, dijital varlık yöneticisi Valkyrie’nin ve ProShares’in BTC Strategy ETF‘sinin hisseleri ABD borsalarında piyasaya sürüldü. ProShares’in ETF’si o zamandan beri toplam işlem hacmi açısından tüm ETF’lerin ilk %2’sine yükseldi.

SEC daha önce de açıkladığı gibi spot fiyata bağlı bir ETF ile borsalarını riske etmek istemiyor.

Elbette bu haber Bitcoin fiyatına olumlu yansımadı. Kısa süre önce 69.000 doları gören fiyat, Evergrande iflasından sonra ikinci darbesini aldı. Bitcoin 62.300 dolara kadar gevşedi, fakat yazı hazırlandığı sırada 63.900 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Kısa vadeli yükseliş beklentileri için hızla 68.000 bölgesinin yeniden desteğe dönüşmesi gerekir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar