reklamı kapat

SEC 3 Bitcoin ETF’sini Erteledi!

SEC, 3 Bitcoin ETF'si için yeni bir erteleme kararı aldı.
10:11
13 Ağustos 2019

ABD’nin finansal regülatörü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dün gece yayınladığı bir karar ile üç Bitcoin (BTC) tabanlı borsa yatırım fonunun (ETF) ertelendiğini açıkladı.

Bu yılın başlarında varlık yönetim firmaları BitwiseAssetManagement, VanEck/SolidX ve son olarak da Wilshire Phoenix tarafından başvurusu yapılan üç Bitcoin ETF’sinin borsası ise NYSE Arca ve CBOE BZX olarak bilinmekteydi. Başvurular Şubat ve Haziran aylarında yapıldı ve yasal olarak 240 günlük karar süresinin içerisine girilmişti.

Bitcoin ETF’si Yine Ertelendi

Bitwise ve VanEck/SolidX’in Bitcoin ETF’lerinin yeni erteleme ile son karar günü sırasıyla 13 Ekim ve 18 Ekim olarak güncellendi ve SEC ikisi için daha fazla erteleme yapamayacak. İlgili güne kadar ya tam ret ya da tam kabul vermek zorunda. Bunun yanı sıra nispeten daha az bilinen Wilshire Phoenix için olan son karar günü ise 29 Eylül şeklinde güncellendi.

Geçtiğimiz yıllarda birden çok firma Bitcoin ETF’si başvurusunda bulunsa da, SEC bunların hiçbirisini kabul etmedi ve temel olarak regülasyonlarla ilgili gerekliliklerin yerine getirilmediğini dile getirdi. SEC’in en çok üzerinde durduğu konu ise piyasa manipülasyonu, piyasa gözlem araçlarının yetersizliği ve yatırımcıların dolandırılması. Olası bir Bitcoin ETF onayının ise piyasayı hiç olmadığı kadar yüksek seviyelere çıkartacağı bekleniyor.

SEC’in geçmişteki Bitcoin ETF’lerini ertelemesinin arkasında yatan sebepleri detaylı okumak isterseniz buradaki haberimize göz atabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun