X


Şant Manukyan ve Özgür Demirtaş’tan Elon Musk’ın Bitcoin (BTC) Alması Sonrası Dikkat Çeken Yorumlar!

Elon Musk'ın şirketi Tesla ile Bitcoin alması ne anlam ifade ediyor?
16:57
8 Şubat 2021

Elon Musk’ın gözbebeği Tesla, resmen 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) alımı yaptı. Ocak 2021 döneminde yatırım politikasını değiştirdiğini belirten Tesla, bu bağlamda rezerv varlık olarak BTC  alımı gerçekleştirdi.

Elon Musk Ne Kadar BTC Aldı?

Tesla’nın yaklaşık olarak 39.000 dolar fiyatı üzerinden 38.000 adete yakın BTC aldığı tahmin ediliyor. Peki uzmanlar bunu nasıl değerlendiriyor ve Elon Musk’ın şirketi aracılığıyla Bitcoin yatırımı yapması piyasayı nereye götürebilir?

İş Yatırım’ın önemli ismi Şant Manukyan, Elon Musk’ın Bitcoin alımının arkasında önemli bir detay olduğuna dikkat çekti. Manukyan, Tesla’nın bundan sonra ödeme aracı olarak da BTC kabul edeceğinin belirtildiğini açıkladı. Manukyan’a göre bu seçenek çok kullanılmayacak olsa da bunun kabul edilmesi bile ana akım kabul için önemli.

Şant Manukyan ve Özgür Demirtaş’tan Bitcoin Açıklaması

Şant Manukyan, Tesla’nın BTC almasından sonra ise geriye tek bir “bomba” kaldığını belirtti. Ünlü ekonomiste göre bunun devamında piyasayı canlandırabilecek yegane gelişme bir merkez bankasının Bitcoin aldığı açıklaması olacaktır. Merkez bankasının altın yerine rezerv varlık olarak Bitcoin alması, kesinlikle piyasada bomba etkisi yaratabilir.

Ekonomist Özgür Demirtaş ise bunu çok daha net bir şekilde yorumladı. Demirtaş, bunun bir “devrim” olduğunu vurguladığı tweetini silse de, bunun daha çok para basan dünya politikacıları için bir darbe olduğunu ifade ettiği tweetini hala kaldırmadı.

Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi rezerv varlık olarak portföyünün çok küçük bir kısmı ile bile olsa BTC aldı. Bu durum kesinlikle MicroStrategy gibi diğer şirketlerin yarattığı etkinin üzerine çıkabilir. Bitcoin fiyatının bir anda 43.000 dolar üzerine çıkması da bunun kanıtı olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar