X


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’tan Kripto Para Uyarısı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, kripto paralara karşı uyardı.
07:21
29 Nisan 2021

Thodex kripto para borsasının yaşattıkları ve kripto para sektörünün son dönemde inanılmaz bir talep ile karşı karşıya kalması, üst düzey isimlerin de kripto para sektörü hakkında yorum yapmasını hızlandırdı. Bu isimlerden birisi de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank oldu.

Varank: Kripto Paralar Yatırım Aracı Olarak Görülmemeli

Mustafa Varank, katıldığı televizyon programında gelen soru üzerine kripto para sektörünü de değerlendirdi ve bu konuda yatırımcıları uyardı. Daha önce blockchain odaklı açıklamalarda bulunan Varank, şimdi ise kripto para sektörünün dolandırıcılığa yatkın olduğunu belirterek yatırımcılara seslendi:

“Dolandırıcılığa yatkın bir alan olduğunu söylemiştim. Evet bu teknolojik bir şey. Kripto paralar bu teknolojiyle üretilmiş ürünler. Bir de borsa tarafı var. Dolandırıcılığın orada döndüğü bir taraf. Kripto varlıklara ben hep şüpheyle yaklaştım. Kişisel görüşüm bu. Ama bugün geldiğimiz noktada, kripto varlıklar dünyada özellikle paranın bollaşmasıyla birlikte farklı bir yatırım aracı olarak algılanmaya başlandı. Bunun yanında teknolojiyi kullanarak da farklı uygulamaları da yapabileceğiniz dünyaya geldik. Bu işin borsasında dikkatli olmak gerekiyor. Merkez Bankası kripto paraların alışverişte kullanılmaması yönünde bir tebliğ yayınladı.”

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto Para Değil, Blockchain!

Kripto paraların yatırım aracı olarak görülmesinden çok bunların ve blockchain’in teknoloji odaklı yönlerinin incelenmesi gerektiğini ifade eden Varank, durumun ise böyle olmadığını vurguladı. Dünyada paranın bollaşması nedeniyle kripto paraların artık yatırım aracı olduğunu ifade eden tecrübeli isim, özellikle borsalara karşı uyarılarda bulundu.

kripto para borsa takasbank

Aslında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayınlanan yönetmelik sonrasında konu ile ilgili bir gelişme daha ortaya çıktı. Thodex borsasının yaşattıkları nedeniyle Türkiye’nin kripto para borsaları için Takasbank benzeri bir modeli düşündüğü ortaya atıldı.

Takasbank Modeli Geliyor

Söz konusu modelde kripto para borsaları yatırımcıların kripto paraları üzerinde tasarruf sahibi olmayacak. Bunun yerine fonlar direkt olarak Takasbank benzeri bir merkezi yapıda tutulacak ve güvenlikleri sağlanacak. Aslında bu durum kripto para borsalarının merkezsiz yapısını da ortadan kaldırıyor. Buna rağmen Türkiye’deki borsalar için böyle bir zorunluluk getirilebilir. Borsaların buna nasıl uyum sağlayacağı ise merak konusu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar