Rusya’dan Çarpıcı Kripto Para Hamlesi: Yasallaşıyor!

Kripto para karşıtlığı devam ederken, ambargoların hedefinde yer alan Rusya'dan önemli bir hamle geldi. 
13:45
14 Eylül 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para karşıtlığı devam ederken, ambargoların hedefinde yer alan Rusya’dan önemli bir hamle geldi.

Kripto Para ile Ödemeler Yasallaşıyor

Rusya maliye bakanı Siluanov, uluslararası ticaret için kripto para ödemelerinin 2023’te başlayacağını açıkladı. Rusya Başbakanı Mihail Mişustin de dün resmi olarak hükümete 19 Aralık 2022’ye kadar Rusya’da kripto para düzenlemesi konusunda fikir birliğine varması talimatını verdi. Başbakan, özellikle Duma‘yı ve diğer devlet yetkililerini Rusya’da kripto para birimlerinin ihracını ve dolaşımını düzenleme konusunda koordineli politikalar üretmeye çağırdı. Mishustin ayrıca, düzenleyicilerden kripto para madenciliği ve sınır ötesi işlemler için düzenlemeleri tamamlamalarını istedi. Başbakan, regulayonun taslağının Rusya Maliye Bakanlığı, merkez bankası, Kara Para Aklamayı Önleme kurumu Rosfinmonitoring, Federal Vergi Servisi ve Federal Güvenlik Servisi ile uyumlu hale getirilmesi gerektiğini vurguladı. Batı’nın uyguladığı amborgalar ve kısıtlamalar nedeniyle, Rusya’nın uluslararası ticaret için sınır ötesi işlemlerde  kripto para birimlerine yönelmesi şaşırtıcı değil.

Geçen hafta, Maliye Bakan Yardımcısı Alexei Moiseev, Rusya Merkez Bankası’nın maliye bakanlığı ile sınır ötesi ödemeler için kripto paraları yasallaştırma konusunda anlaştığını bildirmişti. Rus merkez bankası, sınır ötesi işlemlere izin verme isteğine rağmen, yerel kripto borsalarının yasallaştırılmasına ve kripto para biriminin bir ödeme aracı olarak yasallaştırılmasına hala karşı çıkıyor. Özellikle Rusya’nın henüz bu tür yasaları sağlayacak bir çerçeve oluşturmadığı göz önüne alındığında, sınır ötesi ödemelere izin verirken yerel kripto borsalarını yasaklaması birçok soruyu gündeme getiriyor. Rus avukat ve fintech uzmanı Maria Agranovskaya, şu açıklamayı yaptı:

Rusya, yerel kripto ödemelerini yasaklarken sınır ötesi kripto ödemelerine izin veren dünyadaki ilk ülke olabilir. Bu, bildiğim kadarıyla yaygın bir yaklaşım değil!

Kripto Para Yönetmeliğinde Birçok Belirsizlik Var!

Agranovskaya, Rusya‘nın yerel ve sınır ötesi kripto ödemeleri arasında tam olarak nasıl bir ayrım yapmayı planladığı sorusunun henüz yanıtlanmadığını kaydetti.  Avukata göre, bu ayrım henüz mevcut değil. Uzman, konunun para birimi kontrol yönetmeliklerine uygun olacağını tahmin ettiğini belirtti. Rusya, 2020’de kripto paralarla ilgili ana yasası Dijital Finansal Varlıklar’ı kabul etmesine rağmen, kripto paraar için en belirsiz ülkelerden biri olmaya devam editor.

Yasa, Rusların kripto para birimini ödeme aracı olarak kullanmasını yasakladı, ancak kripto ticareti ve madenciliği gibi faaliyetleri yasaklamadı. Rus mali düzenleyicileri herhangi bir yerel kripto para borsasını onaylamadı. Rusya, yalnızca Binance gibi yabancı kripto borsaları aracılığıyla işlemlere izin verdi. Rusya-Ukrayna savaşından sonra Bitcoin (BTC) ülkede daha popüler hale geldi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar