reklamı kapat
  • BTC  :  41.905,70 ₺
  • ETH  :  3.326,15 ₺
  • BCH  :  5.120,90 ₺
  • XRP  :  3,94 ₺
  • BTC 41.905,70 ₺
  • ETH 3.326,15 ₺
  • BCH 5.120,90 ₺

Ruslar Ethereum Madenciliği Yapabilen Isıtıcı İcat Etti

16 Ekim 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Oldukça soğuk bir bölgede başarısız bir ekonomi ile yaşamak bazılarını olağan dışı icatlara teşvik edebiliyor. Rus kripto para startup’ı Comino geçtiğimiz günlerde, hem ekonomik durgunlukla hem de soğuk havayla mücadele etmeyi amaçlayan bir yüksek teknoloji çözümü ileri sürdü: Isıtcı işlevi gören bir Ethereum madencilik cihazı.

Cihazı üreten şirket mekanizmanın, sağlam bir likit soğutma sistemine sahip olduğunu ve madencilikle ilgili çeşitli algoritmaları çözebildiğini ifade etti. Buna dayanarak cihazın, Ethereum’un ve diğer kripto paraların madencilik işlemleri için mükemmel bir yenilik olduğunu söyleyebiliriz.

Cihaz, ince metal bir gövdeye bağlanmış en yüksek kalitedeki sekiz grafik işlemcisiyle ön plana çıkıyor. Comino N1 ve Comino N4 adında iki modeli bulunan cihazın N1 modeli Ethereum, N4 modeli ise Zcash madenciliği için tasarlandı.

Cihazın üreticileri Evgeny Vlasov ve Alexey Chistov, güncel Ethereum verilerine göre cihazın ayda 300 dolar civarında bir gelir sağlayabileceğine işaret ettiler. Ancak bu rakam yerel elektrik fiyatlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor.

Ayrıca şirket; kripto para performanslarına ek olarak her bir Comino kripto-ısıtıcı’nın, 25 ila 30 metrekarelik bir odayı rahatlıkla ısıtabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirtti.

Comino kripto-ısıtıcı ile ilgili en olumsuz durumun yüksek seviyedeki fiyatı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Cihazın fiyatı 5000 doları bulabiliyor. Ancak şu sıralar bir indirimden faydalanarak 4500 dolar karşılığında cihaza sahip olabilmek mümkün.

Comino’da durum böyleyken, grafik işlemcili bir madencilik sistemini kişinin kendi başına kurması için bu fiyatın yarısından az ödeyeceğini söyleyebiliriz. Ancak Comino; daha az ses çıkarıp sizi kışın soğuk aylarında ısıtabilen cihazlarının, patentli likit soğutma sistemi sayesinde daha kullanışlı ve sürdürülebilir olduğunu savunuyor.

Şunu da ifade etmek gerekir ki; kendi kripto madencilik sistemini kurmak isteyenler, tutarı aşağı çekebilmek ve yenilenebilir enerjiyle madencilik yapabilmek için birçok yolu ve kaynağı gözden geçirmeliler.

Kaynak: thennextweb

loading...