Polisten “Altcoin” Operasyonu! 5.9 Milyon Dolar Ele Geçirildi!

Norveçli yetkililer tarafından yapılan açıklamada, 2022'nin Mart ayında kripto para oyunu Axie Infinity'den (AXS) çalınan yaklaşık 5.9 milyon dolar değerindeki fonun kontrolünün ele geçirildiği belirtildi.
17:01
16 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Norveçli yetkililer tarafından yapılan açıklamada, 2022’nin Mart ayında kripto para oyunu projesi Axie Infinity‘den (AXS) çalınan yaklaşık 5.9 milyon dolar değerindeki fonun kontrolünün ele geçirildiği belirtildi.

Norveç Polisinin Şimdiye Kadarki En Büyük Kripto Para Operasyonu

Finansal ve Çevresel Suçların Soruşturulması ve Kovuşturulması için kurulan Ulusal Otorite birimi (Økokrim), yaptığı operasyonda 2022’nin Mart ayında kripto para oyunu Axie Infinity’den çalınan fonun yaklaşık 5.9 milyon dolarlık küçük bir kısmının kontrolünü ele almayı başardı. Yapılan açıklamada, gerçekleştirilen operasyonun Norveç polisinin şimdiye kadar bu alanda yaptığı en büyük kripto para operasyonu olduğu belirtildi.

Üst düzey eyalet savcısı Marianne Bender, operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu operasyon, suçlular gelişmiş yöntemler kullanıyor olsalar bile Blockchain üzerindeki parayı takip etme konusunda büyük bir kapasiteye sahip olduğumuzu gösteriyor.” diyerek Blockchain‘deki şeffaflığa dikkat çekti.

Kripto Para Sektörü Kuzey Koreli Hacker’ların Radarında

Geçtiğimiz Mart ayında Kuzey Kore ile bağlantılı hacker veya hacker’ların Axie Infinity’den 600 milyon doların üzerinde para çaldığı ve ele geçirdikleri fonların büyük bir kısmını daha sonra ABD Hazine Bakanlığı tarafından yaptırım uygulanmaya başlanan kripto karıştırıcısı Tornado Cash aracılığıyla akladıkları görülmüştü.

Bu ay içinde yayımlanan Birleşmiş Milletler (BM) raporunda, Kuzey Kore ile bağlantılı hacker’ların geçen yıl 1 milyar dolar değerinde kripto para çaldıkları ve hacker’ların çoğunun Kuzey Kore’nin birincil istihbarat teşkilatı olan Keşif Genel Bürosu tarafından kontrol edilen gruplar tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Bunlar arasında Lazarus, Andariel ve Kimsuky gibi isimlerle bilinen hacker grupları da yer alıyor.

Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Kuzey Kore’nin bu hırsızlıkları balistik füze ve Kitle İmha Silahları programlarını desteklemek için kullandığına inanıyor.

600 milyon dolarlık hack saldırısı sonrası ağır bir darbe alan Axie Infinity projesinin altcoin’i AXS, büyük oranda değer kaybetmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar