X


Playstation 4 ile Kripto Madenciliği Yapılabilir Mi?

Yapılan araştırmalar PlayStation 4'ün kripto para madenciliği için ideal bir teçhizat olmadığını gösteriyor.
16:30
12 Temmuz 2021

Kripto para madencileri, bedava elektrik ile kaçak madencilik yapabilmek için elektrik dağıtım şirketinin deposunu kullandılar.

3.800 Playstation 4 Konsoluna El Konuldu

Ukraynalı yetkililer, ülkede yasa dışı olduğu iddia edilen bir kripto çiftliğine baskın düzenledi. Ukrayna Güvenlik Servisi’nden (SU) yapılan resmi duyuruya göre, tesis bir elektrik tedarik şirketi olan JSC Vinnytsiaoblenerho’nun eski tesislerinde bulunuyor.

Yasadışı kripto madencileri, JSC Vinnytsiaoblenerho’dan elektrik çalmak için elektrik sayaçlarını manipüle ederek faaliyetlerini gizlediler.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ukrayna polisi tarafından keşfedilen en büyük kaçak madencilik operasyonu olarak tanımlanan çiftlikte, 3.800 PlayStation 4 konsolu, 500’den fazla grafik kartı, 50 işlem birimi, dizüstü bilgisayar, telefon ve bellek kartları dahil olmak üzere yaklaşık 5.000 bilgisayar ekipmanına el konuldu.

Tüm Şehrin Elektriği Kesilebilirdi

Tüm şehrin elektrik kesintisine neden olma potansiyeline sahip olan elektrik hırsızlığından kaynaklanan aylık maddi kaybın 186.200 ila 259.300 dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Yapılan araştırmalar PlayStation 4’ün kripto para madenciliği için ideal bir teçhizat olmadığını gösteriyor. Bugün mevcut olan birçok madencilik teçhizatına kıyasla biraz eskimiş teknolojisi göz önüne alındığında, 16 konsollu bir PS4 kurulumu bile yasal elektrik kullanımı ile anlamlı getiriler elde edemeyecek durumda.

Ukrayna, geçen yıl Chainalysis’in Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde dünya lideri olarak yer aldı. Doğu Avrupa ülkesi, ülkedeki dolaşım ve ihraç kuralları da dahil olmak üzere kripto varlıklarının yasal statüsünü belirlemeyi amaçlayan bir yasa tasarısı önerisi gibi kripto dostu girişimlerle bölgeye liderlik etmeye çalışıyor.

Kripto Madenciliği İçin Dikkat Edilecekler

Kripto para madenciliğinin rakamlardan oluşan devasa bir samanlıkta iğne aramak gibi bir iş olduğu düşünüldüğünde, her yapılan arama hamlesinde etkili olan işlemci gücünün önemi de açığa çıkıyor. Bu noktada ekran kartları, madenciliğe fırsat tanıyacak gerekli matematiksel problemlerin çözülmesinde içerdiği GPU’larla alışılagelmiş işlemcilere (CPU) göre daha verimli bir performans sergiliyor. Fakat yüksek getiri elde edebilmek için ekran kartının sahip olduğu bellek miktarının yanı sıra güç tüketiminin de mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Kripto para madenciliğinde büyük önem taşıyan ekran kartının fiyat/performans dengesi, bellek miktarı ve güç tüketimi gibi parametreler sürekli olarak değişmekte ve güncellenmektedir. Bu nedenle yatırım yapmadan önce tüm veriler dikkatle incelenmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar