X


Pizza Hut ve McDonald’s Bitcoin (BTC) Kabul Etmeye Başladı!

Şimdiye kadarki en büyük Bitcoin testi başladı.
22:15
7 Eylül 2021

Artık Pizza Hut ve McDonald’s dükkanlarında Bitcoin ile ödeme yapılabilecek. El Salvador’da bugün yürürlüğe giren yasayla birlikte ülkedeki tüm işletmeler mecburi olarak Bitcoin (BTC) kabul edecek. Dünyaca ünlü birçok kurumsal şirkette böylece kripto paralarla ödeme seçeneğini tecrübe etmiş olacak. İlerleyen süreçte farklı bölgelerdeki Pizza Hut ve McDonald’s şubelerinde Bitcoin (BTC) kabul edilmeye başlanabilir.

Ödemenizi Bitcoin İle Yapabilirsiniz

Evet artık El Salvador vatandaşları bu seçeneğe sahip, anlık olarak diledikleri ülkeye para transferi yapabilir ve günün her saati limit sorunu olmadan paralarını harcayabilirler. El Salvador’da faaliyet gösteren tüm işletmelerde Bitcoin Lightning seçeneğiyle kolayca ödeme yapılabiliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Aaron van Wirdum tarafından kısa süre önce paylaşılan görsele göre ülkede faaliyet gösteren McDonald’s şubelerinden Bitcoin ile burger yenebiliyor. Orta Amerika ülkesi El Salvador bu kararı aldığında birçok uzman kurumsal şirketlerin Bitcoin ile ödeme seçeneğine ayak direteceğini konuşuyordu

Bitcoin (BTC) İçin Dönüm Noktası

El Salvador liderliğinde başlayan yeni süreç birçok uzmana göre önemli bir test görevi görüyor. Ülkedeki kurumsal şirketler Bitcoin ile tanışıyor ve dünyanın birçok noktasında hizmet veren zincir markalar ilk defa kriptoyu deneyimliyor. Bu tecrübe son derece önemli ve kripto paraların normal yaşantıda kullanılabilirliğine dair oldukça ciddi fikirler verecek.

Yıllardır Bitcoin (BTC) “itibari para birimlerinin yerine geçebilir mi” konusu tartışıldı. Evet bugün geçebildiğini net olarak gördük. Ancak ayın 7’si maaş alan El Salvadorlular henüz gün bitmeden paralarının %20’ye yakınını kaybettiler. Bugün yaşanan düşüşü böylesi bir mesaj olarak da alabiliriz. Evet, Bitcoin ve kripto paralar günlük yaşantıda itibari para birimlerinin yerini alabilir.

Ancak volatil yapılarının dengelenmesi gerekiyor. Akşam aldığınız ekmeğin sabah %30 zamlanması veya paranızın durduğu yerde eksilmesi kulağa hiç hoş gelmiyor. Öte yandan paranıza dilediğiniz gibi hükmetmek, dünyanın istediğiniz noktasına transfer yapabilmek ve hesap vermek zorunda olmamakta insanları cezbediyor. Bitcoin için henüz çok erken bir dönemde olduğumuz kesin önümüzdeki yıllar da bugünleri hatırlayıp fiyatın ne kadar volatil olduğundan bahsetmemiz de son derece olası görünüyor. Peki fiyat? Bitcoin fiyatı tüm bu şartlar gerçekleştiğinde, regülasyonlar tamamen oturduğunda ve Bitcoin (BTC) küresel ekonomide en güçlü aktör olduğunda fiyatı ne olur? Sınırlı arz ve her geçen yıl piyasaya daha az sürülen Bitcoin, belki de milyon dolarları aşar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar