X


Overstock Blockchain Üzerinden Hisse Satışı 10.9 milyon$’a Yükseldi

09:35
27 Aralık 2016

Online ticaret şirketi Overstock.com, Blockchain’de satılan hisse senetleriyle, 126.565 adet hisseyi tQ blockchain platformu üzerinden 15.58$’a sattı.. Mevcut hissedarlardan toplamda 10.9 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Ayrıca Overstock.com tarafından geliştirilen tQ blockchain platformu Medici tarafından da 1.9 milyon dolarlık satış kaydedildi.

Overstock’un kurucusu ve  Ceo’su Patrick Byrne, 2014’te kurulan Medici’ye bazı hisse senetlerinin alım-satım işlemlerinin kripto sistemler ile geliştirmeyi teklif etmişti. Overstock ve Medici bu yaklaşım ile yatırımcıların aslında sahip olmadığı hisse senetlerini açığa satarak fiyatları düşürmeleriyle mücadele etmeyi planladılar. Bunun icin Blockchain temeline dayanacak olan bir yaklaşımla, brokerların aslında sahip olmadıkları varlıklar üzerinden işlem yapmalarının yasaklanması düşünülüyordu. Bu teoriyi test etmek için Haziran 2015’te kripto sistem kullanan tQ platformu 500.000$’a satın alındı. Bundan bir ay sonra Overstock, New York merkezli bir şirket olan FNY Accounts’a 5 milyon dolarlık bir kripto hisse sattı. Bugüne gelindiğinde ise satılan hisse senetlerinden yatırımcılar 1.9 milyon $ kazandı. Overstock şu anda 455 milyon $ piyasa değerinde ve 17.95$’a işlem görmektedir.

Medici’nin başkanı ve Overstock’un yönetim kurulu başkanı Johnathan Johnson Coindesk’e yaptigi açıklamada, tQ platformunun sadece Overstock’un hisselerini ticarete açabilecek şekilde yapılandırılmış olsa da diğer kurumsal şirketlere kısa surede uyarlanabilir hale getirileceğini açıkladı ve ekledi:

‘’Overstock, hisse senetlerinin blok zincirinde alınabilir ve satılabilir olduğunu kanıtlamıştır. Bu durum diğer şirketlere de fırsat sağlayacaktır.’’

Blockchain platformunda işlem gören hisseler geleneksel exchange hisse işlemlerinin aksine anında işlem görmektedir. tQ Blockchain platformunun sermaye işlemesinin Nasdaq ticaret saati ile ayni olması bekleniyor. Sabah 9.30’da açılış, 16.00’da kapanış yapılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar