Önce Yükseldi Sonra Çakıldı! BTC Neden Düşüyor? Bitcoin (BTC) Geleceği!

Kripto paralar aniden düşmeye başladı. Peki Bitcoin kısa vadede yükselişine devam edebilecek mi? Kritik seviyeler hangileri?
19:28
27 Şubat 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para yatırımcısının yüzü bitmeyen bu yoğun gündem nedeniyle gülse de çok vakit geçmeden işler aniden tersine dönüyor. Aslında son gelen dayanıklı mal siparişleri ve pozitif açılan ABD piyasaları nedeniyle Bitcoin gayet güzel şekilde yükseliyordu. Peki akşam ne oldu da yine düşmeye başladı?

BTC Neden Düşüyor?

Coinbase borsası intikam soğuk yenir diyerek iyi bir fırsat bekliyordu. USDC’nin Binance tarafından delist edilmesi ve Grayscale FUD’ı sırasında CZ’nin Coinbase borsasını gündeme taşıması zaten böyle bir beklenti oluşturmuştu. Paxos’un düzenleyiciler tarafından tehdit edilmesinin ardından yeni Binance USD basımı durduruldu ve Coinbase borsası bunu fırsat bilerek henüz çok erken bir dönemde BUSD paritelerinin askıya alınacağını açıkladı.

Evet bugünün FUD’ı da bu oldu ve yukarıda gördüğünüz üzre Bitcoin (BTC) fiyatı ani satışlarla hızla düştü. Fakat bu düşüş enteresan çünkü Binance borsası da BUSD paritelerini zamanla azaltarak kaldıracağını açıklamıştı. Yani bunun bazı borsalar tarafından erkenden yapılması yatırımcıları bu denli endişelendirmemeli. İlerleyen saatlerde olayın şokunu atlatan fiyatın yeniden 23.400 doları aşması ihtimali yüksek görünüyor.

Bitcoin (BTC) Geleceği

Bitcoin hafta sonunun en düşük seviyelerine karşı 1,000 dolar değer kazandı. Hisse senetlerinin yeni haftaya güçlenerek girmesiyle, Bitcoin’in Şubat ayını yüksek bir seviyede bitirmek üzere yukarı yönlü seyrini sürdürebileceğine dair umutlar arttı. Michaël van de Poppe kritik seviyenin 23.800 dolar olduğunu ve üzerinde kapanışların 25.000 dolara doğru yeni ralliyi tetikleyeceğini söylemişti. Ancak Coinbase haberi piyasadaki paniği yeniden körüklediği için fiyat düştü.

Diğer bir uzman Decentrader ise Bitcoin için yükseliş hissiyatına kapılmadan önce daha güçlü sinyallere ihtiyaç olduğunu savundu.

“İnsanlar Bitcoin düştükçe long pozisyon açmaya devam etti ve şimdi long/short oranı düşmeye başlıyor, fiyat biraz toparlanmaya başlıyor. 1,8’de hala çok yüksek, bir ralli gerçekten başlamadan önce daha fazla çözülme görmek isteriz.”

Justin Bennett ise dolar endeksine dikkat çekti.

“Şimdiye kadar, bu yükselen takozun üzerinde potansiyel bir sahte çıkışımız var. İşler ilginçleşmek üzere.”

Bu arada popüler analist CryptoCon, DXY ve BTC arasındaki korelasyon dinamiğindeki değişiklikleri vurguladı.

Şimdilik Bitcoin fiyatı 22.800 dolar desteğini koruyup yükseliş hareketini devam ettirmeli aksi taktirde 20.000 dolara doğru yeni bir yolculuk başlayabilir. Coinbase duyurusu piyasada beklenenden daha fazla satışı beraberinde getirdi ve bu durum yatırımcıların diken üstünde olduğunu gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar