X


O Borsaya Artık Kimlik Onay Zorunluluğu Geliyor! Türk Kullanıcılar Etkilenecek Mi?

Dünyanın beşinci en büyük kripto para borsası Bybit, güvenlik uyumluluğunu daha üst düzey bir seviyeye çıkarabilmek için kullanıcılarına KYC zorunluluğu getiriyor.
15:44
6 Temmuz 2021

Dünyanın beşinci en büyük kripto para borsası Bybit, güvenlik uyumluluğunu daha üst düzey bir seviyeye çıkarabilmek için kullanıcılarına KYC zorunluluğu getiriyor.

Uygulama Hangi Tarihte Başlayacak?

Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük beşinci kripto para borsası olan Bybit, KYC (Müşterinizi Tanıyın) kurallarını uygulamaya koymayı planlıyor. Singapur merkezli şirket, “tüm kullanıcıların güvenlik uyumluluğunu iyileştirmek” için platformunda yeni KYC politikalarının tanıtılmasıyla ilgili birkaç açıklama yayınladı. Bybit müşteri desteği sözcüsü, yeni KYC kurallarının muhtemelen Temmuz ortasına kadar uygulanacağını söyledi:

“Bu, ayın ortasında faaliyete geçecek yeni uygulama ile birlikte günlük 2 BTC’den fazla para çekmek isteyen kullanıcıların KYC işlemlerini tamamlamaları gerekecek.”

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

KYC Sonrası Çekim Limitleri Ne Olacak?

Bireyler, 50 BTC ve 100 BTC ile sınırlandırılmış Bitcoin çekimleriyle iki KYC doğrulama seviyesine sahip olacaklar. İşletmelerin 100 BTC limitli bir KYC doğrulama seviyesi olacak.

Bireysel olarak günlük 50 ve 100 Bitcoin ile sınırlandırılmış iki aşamalı bir KYC sistemi faaliyete geçirilecek. Fakat işletmeler tek bir KYC ile günlük maksimum 100 Bitcoin çekim hakkına sahip olabilecek. Açıklanan bu kararın ardından birçok kullanıcı Bybit’in yeni KYC politikalarının borsanın işlem hacimlerini olumsuz etkileyeceğini öne sürdü.

Bybit, son zamanlarda küresel finans düzenleyicileri tarafından birçok kez incelemeye tabi tutuldu. Haziran ortasında, Kanada Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu, kripto borsasının Kanada menkul kıymetler yasasını ihlal ettiği iddiasıyla ilgili olarak Bybit aleyhine bir duruşma yapacağını duyurdu. Daha önce, Japonya Finansal Hizmetler Ajansı, Bybit’in ülkede kripto hizmetlerini işletmek için kayıtlı olmadığı konusunda uyarmıştı. Geçtiğimiz mart ayında, gerekli hükümlülükleri yerine getirmediği için kapsamlı bir yasağın ardından Birleşik Karalık’taki müşterilerine yönelik hizmetleri askıya aldı.

Türk Kullanıcılar Etkilenecek Mi?

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye piyasasına hızlı bir giriş yapan Bybit, açıklanan bu karar sonrası kullanıcı gizliliğinin korunmasına ilişkin daha fazla çaba sarf etmek zorunda kalacak. KYC uygulamasının Türk kullanıcılar için de geçerli olması, aktif Türk  kullanıcıların kimlik bilgilerinin güvenliği konusunda endişe duymalarına sebep olacağa benziyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar