X

O Borsa Para Çekme İşlemlerini Dondurdu: Kullanıcılar Polise Başvurdu

Kullanıcılar, Coinsuper'den kripto para çekim işlemlerini gerçekleştiremezken olay polise taşındı.
18:30
7 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bloomberg, Hong Kong merkezli bir borsa olan Coinsuper’in kullanıcılar için kripto para çekme işlemlerini dondurduğunu bildirdi. Borsadaki yatırımcılar arasında Blockchain alanına odaklanan Pantera Capital VC devi bulunuyor.

Kullanıcıları Şikayetleri Büyüyor

UBS China’nın eski başkanı KarenChen, Coinsuper borsasının başkanı görevinde konumlanıyor. Kullanıcılar, Coinsuper’den kripto para çekim işlemlerini gerçekleştiremezken olay polise taşındı. Bloomberg, düzinelerce kullanıcının geçtiğimiz yıl kasım ayından bu yana Coinsuper’de para çekme işlemlerinde aksaklıklar olduğunu belirtti.

Veriler şirketin Telegram’daki resmi sohbet kanalından elde edildi. Şu anda borsada ne fiat ne de kripto para çekilemez durumda. Borsadan yaklaşık 10’u aşkın kişi para çekme konusundaki sorunun polise bildirdi. Diğer kullanıcılar ise fiat veya kripto para çekim işlemlerini gerçekleştiremediğini Bloomberg News ile paylaştı.

Yerel polis, Bloomberg’e bir yatırım şirketi aracılığıyla kripto satın alan ve aralık ayından bu yana parasını geri alamayan bir kullanıcının durumunun araştırdıklarını aktardı. Olay hakkında polisten herhangi bir başka yorum alınamadı. Coinsuper ise bu yorum ve taleplerin hiçbirine geri dönüş sağlamaı.

Fonların Dondurulmasının Olası Nedeni

Durumun Hong Kong düzenleyicileri tarafından planlanan kripto para borsalarını kapsayan politika değişikliğinden kaynaklanması muhtemeldir. Geçen yıl kasım ayında yerel düzenleyici, Hong Kong’daki tüm kripto şirketlerinin faaliyet göstermesi için lisans almaları gerektiğini duyurmuştu.

Aynı yaklaşım şimdi rakip bir finans merkezi olarak lanse edilen Singapur tarafından yürütülüyor. Coinsuper, Çinli iş insanı Zhang Zhenxin tarafından 2017 yılında kuruldu. UBS China’da Karen Chen şirkete 2018 yılında katıldı. Borsa, 2020’de yatırımcılardan fon topladı ancak elde edilen miktar hiçbir zaman açıklanmadı. En son yıllık raporda ise Chen, şirketi en büyük hissedarı olarak kaydedildi. Coinsuper’ın sosyal medya hesapları 1 Aralık 2021’den bu yana aktif değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar