X


Elon Musk’ın Twitter’da Spam Bot Çözümleri: Çare Dogecoin’de (DOGE) mi?

Bir Dogecoin hayranı olan Elon Musk, söz verdiği gibi spam botlara çözümleri değerlendiriyor ve çözüm için DOGE düşünülüyor.
18:00
3 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bilindiği üzere Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Twitter’ın tamamını satın aldı. Bu satın alma sonrası kripto ekosistemi bir yandan Twitter’ın kripto cenneti olacağını düşünürken diğer yandan da Twitter’ın spam botlarının artık son bulmasını umuyor.

DOGE ile Kısıtlı Tweetler

Musk, her ne kadar bunun sözünü verse de bu, mail adresinde istenmeyen postaları ortadan kaldırmak kadar kolay olmayabilir. Bu süreçte gelmiş geçmiş en büyük meme coin olarak kabul edilen öncü Dogecoin (DOGE) ise gelişmelerden besleniyor ve benimsenmesini giderek artırıyor.

Milyarder Mark Cuban, botları engellemek için DOGE’yi öne sürüyor. Cuban, Twitter’da gönderi sayısının sınırlandırılması gerektiğini ve eğer kullanıcıların gönderi sayılarını artırmak istemeleri durumundan DOGE ile ödeme yapmalarını öneriyor. Dolayısıyla spam bot sahiplerinin, DOGE alması bu yolla zorunlu kılınıyor. Bu fikre Musk, fena fikir değil diye tepki verirken Dogecoin’in yaratıcısı Billy Markus, çok beğendiğini yazıyor. Twitter camiası ise, Cuban’ın fikrinin iyi olduğunu düşünse de gerçek kullanıcıların da kısıtlanması kaynaklı sorunlar oluşabileceğini belirtiyor.

Diğer Fikirler

Twitter’ın satın alınmasından önce bile spam botları son derece sinir bozucu bulunuyordu. Buna Cuban, her ne kadar DOGE ile çözüm önerse de Michael Saylor ise, Turuncu Tik ile doğrulama öneriyor. Böylece gerçek kişilerin filtrelenmesi sağlanmak isteniyor ve Twitter’ın daha stabil bir ortam olması bekleniyor. Aynı şekilde bir Bitcoin ödeme uygulaması olan Strike’nin kurucusu Jack Mallers da Turuncu Tik’e benzer bir öneri sunuyor. Mallers, Twitter’daki herkesin mikro ödemelerle kendini doğrulayabileceğini ve böylece istenmeyen botların son bulacağını belirtiyor.

Çoğu öneri, görüldüğü gibi Twitter’dan ya da tweetlerden para kazanmaya işaret ediyor gibi gözüküyor. Bu süreçte Elon Musk, önerileri dinliyor ve değerlendiriyor. Ayrıca DOGE hayranı olmasıyla bilinen Musk, birçok kişinin dediği gibi sınırlamalar veya doğrulamalar koyabilir. Bunu yaparken Musk, çok sevdiği DOGE’yi bir araç olarak kullanabilir. Eğer bu gerçekleşirse DOGE’nin fiyat artışları da katlanarak büyüyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar