Mt Gox İadelerinde Yeni Gelişme! Milyar Dolarlık BTC Satışı Ne Zaman?

Özet

  • MT Gox geçmişten geleceğe bir ders aslında. Peki kısa vadede fiyatı nasıl etkileyecek?
12:05
7 Nisan 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Burası hacklendiğinde en büyük kripto para borsasıydı ve kümülatif hacimdeki payın bugün Binance’ın sahip olduğundan daha fazlaydı. Dile kolay tüm Bitcoin işlemlerinin %70’ini yöneten borsaydı ve hacklendi. Bu FTX, Binance ve OKX borsalarının aynı anda hacklenmesi gibi bir şeydi. Üstelik o günlerde Bitcoin bu kadar fazla destekçiye de sahip değildi.

Mt Gox Son Durum

Mt Gox alacaklılarının geri ödeme bilgilerini vermeleri için son tarih geçti ve geri ödemelerin yapılması için kanal açıldı. Mt Gox Mütevellisinin 7 Nisan tarihli mektubuna göre, temel, ara ve erken toplu geri ödemeler artık 31 Ekim son tarihine kadar ödenebilecek. Yediemin, ödemeleri alacak ve alacaklılara dağıtacak olan – kripto borsaları da dahil olmak üzere – finansal kurumların listesi ile koordinasyon sağlayarak geri ödemeleri yapmak için hazırlıkları yürüteceğini belirtti. Kayyum, “Bunun ışığında, geri ödemenin başlamasının biraz zaman alması bekleniyor” dedi.

Yediemin, geri ödemelerin yapılması için son tarihin Tokyo Bölge Mahkemesi’nin izniyle uzatılabileceğini kaydetti. Mt Gox, elinde bulundurduğu 142.000 BTC (3,9 milyar dolar), 143.000 BCH (17,9 milyon dolar) ve 69 milyar Japon yeninin (523 milyon dolar) bilinmeyen bir kısmını dağıtacak.

Ödemeler kripto ve fiat para birimi cinsinden yapılacak. Her bir alacaklının alacağının ilk 200.000 yenlik kısmı yen olarak ödenecektir. Alacakları bu miktardan fazlaysa ve kripto ve nakit parayı seçerlerse, ilk ödemeden sonra yaklaşık %71 kripto ve %29 nakit karışımı alacaklar. Özetle, son gelişmelere göre Nisan ayında da kripto yatırımcılarının için MT GXO satışlarından yana rahat olabilir gibi görünüyor.

MT GOX Olayı ve Bitcoin Fiyatı

2014 yılında tüm işlem hacminin %70’ini yöneten borsa hacklendi ve on binlerce Bitcoin çalındı. Peki sonra ne oldu? Aradan yaklaşık 3 yıl geçti ve Bitcoin fiyatı yaklaşık 20.000 dolar seviyesinde yeni ATH yaptı. Kripto para piyasalarının geçmişte yaşadığı olumsuz ve baskılar bugünle karşılaştırıldığında azımsanacak gibi değil. Devasa saldırılar, yasaklar yaşandı. Ancak Bitcoin aradan 2-3 yıl geçtikten sonra yeniden ATH seviyesine ulaştı.

Buna benzer bir örneği geçtiğimiz yıl gördük. Yılın ikinci yarısı tam bir kaostu. Kripto para çöküşleri, borsa iflasları, dolandırıcılar ve daha nice olumsuzluk. Bitcoin ilk defa önceki boğa zirvesini ihlal etti ve 15.500 dolar seviyesine kadar düştü. Çok sayıda ilki bu dönemde yaşadık. Peki sonra? Bitcoin yaklaşık %100 oranında arttı. Ve evet kripto paraların doğasında bu korkuyla yaşamanın heyecanı var.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI