X


Mt Gox Alacaklıları İçin Kritik Gün! Kaç Bin Bitcoin (BTC) Satılacak?

Kaç Bitcoin (BTC) iade edilecek? Oylama için son tarih!
22:25
7 Ekim 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Mt. Gox mağdurları için kritik tarih belli oldu. Cuma gününe kadar alacaklıların geri iade programından pay alabilmeleri için oylamaya katılmaları gerekiyor. Oy kullanmayan mağdurların kayıpları telafi edilmeyecek. Asıl problem ise dağıtılacak binlerce Bitcoin (BTC) piyasalarını nasıl etkileyecek. Tamamının satılması halinde kısa süreli bir düşüş dönemi yaşanabilir.

Mt Gox Mağdurları

Blockstream kurucusu Adam Back ve eski Mt. Gox CEO’su Mark Karpelès bugün sosyal medya hesaplarından son tarihi duyurdu. Cuma gününe kadar oy kullanan mağdurların kayıpları büyük ölçüde telafi edilecek. Yıllar geçtikçe değerlenen Bitcoin (BTC) kayıpların dolar bazlı boyutunu olumlu yönde etkiledi.

İlk olarak 2010 yılında programcı Jed McCaleb tarafından başlatılan ve daha sonra Karpelès tarafından satın alınan Mt. Gox, kriptonun ilk günlerinde dünyanın en büyük borsalarından biriydi. Bununla birlikte, 2011’deki bir hack ve borsanın 2014’ün başlarındaki çöküşü, başta kripto para birimine sahip olanlar olmak üzere yaklaşık 24.000 alacaklıyı etkiledi. Kayıpların toplam boyutu tam 850 bin Bitcoin (BTC)’idi bugünün fiyatıyla 46 milyar dolara yakındır.

Binlerce Bitcoin (BTC) İade Edilecek

Avukat Nobuaki Kobayashi’nin, kullanıcılara geri ödeme yapmak için 150.000 BTC’ye sahip olduğu bildiriliyor. Mağdurlara iade edilecek olan bu varlıklar 2014 yılındaki dolar bazlı sıfırlıyor. Ancak bitFlyer kurucusu ve CEO’su Yuzo Kano zararların o gün ki dolar karşılığıyla kapatılacağını iddia ediyor.

Tüm Bitcoin’lerin toplam değeri bugün 8 milyar doları aşıyor. Peki bu denli büyük miktarda Bitcoin mağdurlara dağıtılırsa nasıl bir sonucu olacak? Geçtiğimiz gün alınan 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) fiyatı 4 bin dolar artırmıştı. Pek ihtimal dahilinde değil ancak tüm mağdurlar ellerindeki iade varlıkları satışa sunarsa fiyat kısa süreli olsa da düşüşe geçebilir. Tokyo Bölge Mahkemesi, Aralık 2020’de iade planını onaylamış ve oylama sürecini başlatmıştı. Oylama tamamlandıktan sonra 20 Ekim tarihinde alacaklılar çözüme ilişkin bir toplantıya katılacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar