Reklam

Michael Saylor’dan Bitcoin (BTC) ETF Açıklaması: “Finansal Piyasaları Kasıp Kavuracak”

MicroStrategy CEO'su Michael Saylor, Bitcoin ETF'lerinin önümüzdeki üç yıl içinde finansal piyasaları kasıp kavuracağını söyledi.
09:20
5 Kasım 2021
Michael Saylor'dan Bitcoin (BTC) ETF Açıklaması: "Finansal Piyasaları Kasıp Kavuracak"
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD pazarı, geçtiğimiz ay vadeli işlemlere bağlı Bitcoin ETF‘lerinin piyasaya sürülmesine tanık oldu. Bununla birlikte, temel varlık sınıfını doğrudan izleyen spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına kurumsal yatırımcıların yanı sıra düzenleyicilerden de artan bir talep var.

Bitcoin ETF’leri Finansal Piyasaları Kasıp Kavuracak

4 Kasım Perşembe günü Bloomberg Finansal İnovasyon Zirvesi’nde konuşan Bitcoin evangelisti ve MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Bitcoin ETF’lerinin önümüzdeki üç yıl içinde finansal piyasaları kasıp kavuracağını söyledi.

Ayrıca Saylor, Bitcoin ETF‘lerinin bu dönemde tamamen Altın ETF’lerin yerini alacağını da sözlerine ekledi. MicroStrategy CEO‘su, Bitcoin’in Batı dünyası için birincil varlık sınıfı olarak ortaya çıkacağını ve sonunda hisse senedi endeksini takip eden 425 milyar dolarlık SPDR S&P 500 ETF Trust’ın yerini alacağını söyledi. Saylor, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Bunu yapmak için spot ETF’ye ihtiyacınız var. Ve bu spot ETF‘ler bir kez yuvarlandığında, milyarlarca, sonra on milyarlarca, sonra yüz milyarlarca, sonra da trilyonlarca doların onlara aktığını göreceksiniz.”

Vadeli İşlemlere Bağlı Bitcoin ETF’leri Düşük Tekliflerdir

Halihazırda piyasada işlem görmekte olan iki Bitcoin Vadeli İşlem ETF‘sine (ProShares ve Valkyrie) sahip olmamıza rağmen, bunlar kurumsal yatırımcılar için spot teklifler kadar iyi bir seçenek olmayacaktır. Saylor, vadeli işlemlere dayalı Bitcoin ETF’lerinin daha düşük teklifler olduğunu, ancak hiçbir şeyin olmamasından daha iyi olduğunu söyledi.

Saylor ayrıca, büyük oyuncuların varlık sınıfına katılması için düzenlenmiş bir çerçeve sağladıkları için ETF’lerin kurumsal için doğru seçim olduğunu da sözlerine ekledi. Saylor, önümüzdeki yıllarda Bitcoin ETF’lerine trilyonlarca dolarlık kurumsal para akacağını görüyor.

Öte yandan Coin Metrics‘in kurucu ortağı Nic Carter, vadeli işlemlere dayalı ürünlerin daha düşük olduğunu söyledi ve açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“Spot Bitcoin ETF’leri, tüm zamanların en sıcak emtia ETF lansmanı olacak ve muhtemelen bir ay içinde 100 milyar doların üzerinde varlık çekecek. Spot Bitcoin ETF’lerinin Kanada gibi diğer ülkelerde zaten başarılı bir şekilde ticaret yaptı. Harika çalışıyorlar. Açıkça var olması gereken ve her türlü farklı yatırımcı için hayatı son derece kolaylaştıracak bu ürünü onaylamak için burada en üst seviyelerdeki suskunluğun bir açıklaması yok.”

Çarşamba günü erken saatlerde, iki ABD Kongre üyesi, ABD SEC Başkanı Gary Gensler‘e, vadeli işlem bağlantılı emsallerine göre neden daha yatırımcı dostu olduklarını açıklayan spot Bitcoin ETF’yi onaylamasını öneren bir mektup kaleme aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar