reklamı kapat

Litecoin Yarılanma İçin Şimdiden Isınıyor

Litecoin yarılanması yaklaşırken yatırımcılar hazırlıklarını yapmaya başladılar.
21 Şubat 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Çin merkezli haber kaynağı 8btc.com’a göre Çin merkez sosyal platformunu WeChat kullanıcıları Litecoin’in son zamanlardaki yükselişinden sorumlu olabilirler.

Blok Ödülü Yarılanması

8btc “Litecoin yarılanmasına hazırlık” adlı bir grubun yaklaşan Litecoin blok ödülü yarılanması (madencilerin oluşturdukları blok başına aldıkları LTC miktarı) için olumlu bir hava yaratmaya çalıştığını rapor etti. BTC yarılanmasının 2020 ortalarında gerçekleşmesi beklenirken, LTC’nin yarılanmasına yaklaşık 167 gün kaldı.

Kripto para madenciliğinde yarılama kripto paraların daha nadir bulunur hale gelmesine yol açıyor. Madencilik ödülüyle oluşturulan kripto paralar azaldığı için arz artışında düşüş yaşanıyor ve uzun vadede talebe göre fiyat etkilenebiliyor. Bunun yanı sıra eski yarılanmalara baktığımızda piyasanın “yarılanma havasına” girerek değer kazanmaya başladığını söyleyebiliriz. “Fiyat her zaman etkilenecek” diye bir kaide bulunmuyor ancak Bitcoin yarılanmalarında Bitcoin fiyat trendinde değişiklikler gerçekleştiği biliniyor. Litecoin de mekanikleri bakımından Bitcoin’e benzer olduğu için pozitif etkinin oluşabileceği öngörülüyor.


LTC fiyatı geçtiğimiz iki hafta içerisinde çıkışlar yaptı. Şubat ayı başlarında piyasayı harekete geçiren Litecoin oldu, LTC 8 Şubat’tan bu yana %50 değer kazandı. Kripto para piyasası toplamda 25 milyar dolar yükseldi ve son 2 gün içerisinde yaklaşık 15 milyar dolar piyasa değeri artışı yaşandı.

Litecoin’in Yeni Planı

Litecoin kurucusu Charlie Lee geçtiğimiz haftalarda Litecoin’in geliştirme bakımından hangi yöne ilerleyeceğini açıkladı. Litecoin’e gizlilik kazandıracak özellikleri ekleme planları yapan Lee, LTC’nin gizlilik isteyen kullanıcılar için oldukça kullanışlı olacağını dile getirdi. Gizlilik ile birlikte token’ların gidiş yolu izlenemeyeceği için token’ların eş değer hale geleceğini sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.