X


Lightning Network Projelerinde Güvenlik Açıkları Mı Var?

Lightning Network kodlayıcısı Rusty Russell’a göre gerekli güncellemeler bir an önce yapılmalı...
17:00
1 Eylül 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Cointelegraph’ın haberine göre, Avustralyalı yazılım programcısı ve Bitcoin’in (BTC) Lightning Network kodlayıcısı Rusty Russell, kullanıcıları “çeşitli Lightning Network projelerinde para kaybına neden olabilecek güvenlik sorunları bulunduğu ” konusunda uyardı.

Acil Güncelleme Gerekli

Russel 30 Ağustos’ta Twitter hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla Lightning Network node operatörlerini yazılımlarını en kısa sürede güncellemeleri gerektiğini ifade etti. Russel’ın yaptığı açıklamaya göre uyarısı, eski sürümleri kullanan tüm operatörleri kapsıyor.

Bu ayın başlarında Blockchain geliştirme şirketi Blockstream, Bitcoin ölçeklenebilirlik yazılımı c-lightning’in 0.7.2 versiyonunu piyasaya sürdüğünü ifade etmişti.

Ayrıntılar

Linux Vakfı’nın etki alanında yayınlanan PGP imzalı bir gönderide Russell, kullanıcıları güvenlik sorunları konusunda açıkça uyardı ve gelecekte daha fazla ayrıntı yayınlanacağına söz verdi. Russel konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Tüm detaylar 4 hafta içinde (27.09.2019) yayınlanacak, lütfen daha öncesinde gereken yükseltmeleri yapın.

Lightning Network, anında ve ücretsiz BTC ödemelerini mümkün kılmak üzere tasarlanan ikinci kat zincir dışı Bitcoin ölçeklenebilirlik çözümü olarak karşımıza çıkıyor. Blockstream’in baş strateji sorumlusu Samson Mow, geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in ödemeler için kötü olduğunu ancak Lightning Network’ün bunu çözebileceğini dile getirmişti. Mow’un açıklamalarını bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Öte yandan bu ayın başlarında yapılan açıklamalarda, Andreas Antonopoulos, René Pickhardt ve Lightning Labs CTO’su Olaoluwa Osuntokun‘un ortak olarak yazdığı “Mastering Lightning Network” adlı kitabın duyurusu yapılmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.