Lider Stablecoin’den Yeni Rekor: Piyasa Değeri, Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

Özet

  • Piyasa değeri bakımından kripto ekosisteminin lider stablecoin'i olan USDT'den yeni bir rekor geldi.

  • USDT'nin piyasa değeri, CMC verilerine göre gün içerisinde 83,2 milyar doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

  • Tether CTO'su ve Binance CEO'su başta olmak üzere USDT'nin piyasa değerindeki yeni rekora ilişkin pek çok isimden paylaşım geldi.
14:39
1 Haziran 2023

Piyasa değeri bakımından kripto ekosisteminin lider stablecoin’i olan USDT, son dönemlerde piyasa değerinde önemli bir artış kaydetti. USDT’nin piyasa değeri, günün erken saatlerinde 83,2 milyar doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Tether CTO’su Paolo Ardoino ve Binance CEO’su Changpeng Zhao başta olmak üzere pek çok isimden konuya ilişkin paylaşım geldi.

USDT’nin Piyasa Değerinde Yeni Rekor

Son dönemlerde yaşanan birçok farklı gelişme, Binance USD (BUSD) ve USDC‘nin kan kaybetmesine neden oldu. BUSD ve USDC’nin piyasa değeri, ardı ardına yaşanan gelişmelerin etkisiyle hızla düşerken bu iki stabil kripto para birimindeki kan kaybı, USDT’nin son aylarda istikrarlı büyümesine önemli ölçüde etki etti.

USDT ihraççısı Tether, geçmiş yıllarda şirketin yeterli nakit rezerv bulundurmadığı ve şirketin şeffaf bir yönetim anlayışına sahip olmadığına yönelik iddialar başta olmak üzere çeşitli suçlamlar ile karşı karşıya kalmış ve mali düzenleyicilerin radarına girmişti. Çok sayıda yetkili makamların radarına giren ve regülatörlerin eleştiri oklarının hedefi haline gelen Tether, pek çok eleştiriye konu olsa da son dönemlerde BUSD ve USDC’de yaşanan kan kaybının da etkisiyle piyasa değerinde önemli artışları kaydetmeye devam etti.

83,2 Milyar Dolar ile Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaşıldı

USDT‘nin piyasa değeri, CoinMarketCap (CMC) verilerine göre gün içerisinde 83,2 milyar doları aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Tether CTO’su Paolo Ardoino, Twitter hesabından yaptığı paylaşımında USDT piyasa değerindeki yeni rekora dikkat çekerek “ekosistemimizi büyütmeye devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Öte yandan Binance CEO’su Changpeng Zhao’dan da konuya ilişkin bir paylaşım geldi. Binance CEO’su yaptığı paylaşımında, geçmiş aylarda New York regülatörlerinin verdiği BUSD ihracını durdurma emrine atıf yaparak göndermeli bir açıklama yaptı:

“Tamamen düzenlenmiş bir stabilcoin olan BUSD, NYDFS tarafından 23 milyar $ ile “sınırlandırıldı” (yeni basım yok). Şimdi 5 milyar dolar piyasa değerinde. O zamandan beri USDT muazzam bir büyüme kaydetti.”

Ancak USDT’nin piyasa değerindeki bu artışa büyük ölçüde BUSD ve USDC’deki kan kaybının neden olduğu ifade edilse de piyasadaki son duruma karşın USDT’nin büyümeye devam etmesi, birçok şüpheyi de beraberinde getirdi. Son dönemlerde de piyasa değerindeki artışların devam etmesinin ardından Tether’in karşılıksız olarak USDT basmaya devam ettiğine yönelik şüpheler, zaman içerisinde yeniden güçlenmeye başladı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar