Kuzey Kore, Borsaları Hack’leyerek Ne Kadar Kripto Para Biriktirdi?

Birleşmiş Milletler güvenlik görevlileri Kuzey Kore'nin 571 milyon dolar değerinde kripto para çaldığı tahmininde bulundu.
19:00
8 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kuzey Kore; bankalar, petrol ve gaz şirketlerinin yanı sıra kripto para borsalarını da hack’lemek adına hedef aldı.

Birleşmiş Milletler Raporu

Birleşmiş Milletler güvenlik konsülü tarafından hazırlanan rapora göre Kuzey Kore toplamda 670 milyon dolar değerinde fiat para birimi çaldı ve yaptırımlardan sıyrılmak adına kripto paraları kullandı. Saldırıya uğrayan diğer ülkeler buna benzer saldırıları önlemek adına iş birliği yapmaya davet edildi.

Birleşmiş Milletler’in raporu bir güvenlik uzmanının Kuzey Kore’nin kripto para faaliyetleri ve siber saldırılarına dair yayımladığı ilk rapor oldu. Kuzey Kore’nin saldırıları 2015 yılında başlamıştı ve 2018’e kadar sürdü. Birleşmiş Milletler Kuzey Kore’nin Çin ile yaptığı karlı kömür ticaretini engellemek adına yeni yaptırımlar uygulamaya karar verdi. Kuzey Kore nükleer silah ürettiği için 15 yıldır Birleşmiş Milletler yaptırımları altında bulunuyor.

Rapora göre Kuzey Koreli hacker’lar yaptığı 5 saldırıda Asya merkezli kripto para borsalarına karşı başarılı oldu. Bu saldırılar sonucunda borsaların toplamda 571 milyon dolar kaybettiği belirtildi.

Lazarus

Dijital para birimleri özellikle otoriter yönetimler açısından faydalı olabiliyor çünkü herhangi bir ülke tarafından kontrol edilmiyor ve kolayca izi sürülemiyor.

Geçtiğimiz yıl Güney Kore istihbarat birimi 2017 yılında Kuzey Kore saldırıları sonucu onlarca milyon dolar kaybettiklerini açıklamıştı. Birleşmiş Milletler raporunda geçen sayılar bir başka güvenlik firması tarafından hazırlanan raporda da aynıydı ve saldırılardan Kuzey Kore’nin ünlü hacker grubu Lazarus sorumlu tutulmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar