X

Kurumsal Yatırımcıların Kripto Para Endişesi! Bu Rapora Dikkat!

Kurumsal yatırımcılar kripto paralara neden akın etmiyor? Volatilite mi? Daha önemli gerekçeleri var.
11:40
6 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Avrupa’nın en büyük düzenlenmiş dijital varlık hedge fon yöneticisi tarafından yapılan bir anket piyasanın güncel durumuyla alakalı bize önemli fikirler verebilir. Kurumsal yatırımcıların kripto paralara azımsanmayan bir girişi oldu ancak daha fazlası için onları engelleyen bir şey var. Peki volatilite mi? Hayır, işte raporun detayları.

Kripto Para Raporu

Ankete göre kurumsal yatırımcıları kripto ve dijital varlıklara yatırım yapmaktan alıkoyan şey, oynaklık ve düzenlemelerden çok güvenlik endişesidir. Toplu olarak yaklaşık 108,4 milyar dolar yöneten kurumsal yatırımcılar ve varlık yöneticilerinin anketi, %79’unun varlık saklamayı bu alana yatırım yapıp yapmama konusunda temel düşünce olarak gördüğünü gösterdi. Saklayıcılar, kripto varlıklarını güvenli bir şekilde saklamak ve korumak isteyen yatırımcılar için çözümler sunar.

Rapor Nickel Digital Asset Management tarafından hazırlandı ve ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden 50 varlık yöneticisi ve 50 kurumsal yatırımcıyla yapılan röportajları içeriyordu.

Neden Yatırım Yapmıyorlar?

Oldukça geniş kapsamlı bir çalışma olduğu için sonuçları bize önemli mesajlar veriyor. Yüzdelik dağılımda kripto paralardan kurumsal yatırımcıların neden uzak durduğunu inceleyelim.

  • Kurumsal yöneticilerin %12’si kripto paraların ve özellikle Bitcoin’in karbon ayak izine işaret ediyor. Devletler belirli karbon salınımı ile sınırlandırıldı ve şirketlere de belirli kısıtlamalar getirdi. Kurumsal şirketler karbon ayak izlerini azaltmaya çalışırken Bitcoin ile bu çabalarını olumsuz etkilemek istemiyor.
  • Katılımcıların %49’u ise düzenleyici belirsizlikten doğan endişenin onları kripto paralara yatırım yapmaktan alıkoyduğunu söylüyor.
  • Azımsanmayacak oranda kurumsal ise fiyat volatilitesine işaret ediyor.

Ankete katılanlar, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun bu varlıkları düzenlemek için daha fazla yetkiye sahip olma ihtimali konusunda da iyimser. SEC başkanı Gary Gensler, Kongre’ye ajansa kripto para birimi ticareti, borç verme ve platformları denetlemek için daha fazla yetki verme çağrısında bulundu. Görüşülenlerin %76’sı bunun önümüzdeki yıl verilmesini bekliyor.

Raporda, şu detay da bulunuyor.

“SEC’e bu ekstra yetkiler verilirse, kurumsal yatırımcıların ve varlık yöneticilerinin %73’ü bunun kripto ve dijital varlıkların fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olacağına inanıyor ve %32’si bunun çok olumlu bir etkisi olacağına inanıyor”.

Yani düzenleyici netlik gelmeden kurumsal yatırımcının ekosisteme akın etmesini beklemek şimdilik mantıklı görünmüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar