X


Güncel Piyasa Verileri, Bitcoin Adına Hangi Yönü İşaret Ediyor?

Bitcoin'in 42.500 dolar fiyat seviyelerine gerilemesi ile birlikte kripto para piyasası aşağı yönlü bir ivme kazandı.
11:15
6 Ocak 2022

48.000 dolar direncini aşamayarak aşağı yönlü bir ivme kazanan Bitcoin, kaydettiği düşüş hareketlerinin ardından 43.100 dolar fiyat seviyelerinden işlem görmeye başladı. Lider altcoin Ethereum ise, 3.500 dolar destek seviyesini kaybederek 3.450 dolar fiyat seviyelerine geriledi. Piyasadaki yüksek volatilite ile birlikte de 2022 yılı, yüksek oranlı likidasyonlar ile başladı.

Son 24 Saatlik Zaman Diliminde, Toplamda 810 Milyon Dolar Likide Oldu

Piyasaki bu değer kayıpları, kripto varlıkların toplam değerinde 300 milyar dolarlık bir düşüşe neden olurken, aynı zamanda toplamda 800 milyon dolarlık kaldıraçlı pozisyonun da likide olmasına sebep oldu. Kaydedilen toplam likidasyonun 36,91 milyon doları Bitcoin, 20,88 milyon doları Ethereum ve 1,88 milyon doları ise Solana pozisyonlarıydı. Coinglass‘tan elde edilen verilere göre, toplamda 208.871 trader’ın kaldıraçlı pozisyonu likide oldu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Piyasa Duyarlılığı Ne Durumda?

Bitcoin’deki ani değer kaybı ile birlikte kripto para piyasası aşağı yönlü bir ivme kazandı. Piyasadaki çoğu kripto varlık, yüksek oranlarda değer kaybetmeye başladı. Bu bağlamda piyasadaki korku ve endişe de önemli ölçüde artış gösterdi. “Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi” de son ölçümlemede, 15 puan ile “aşırı korku” bölgesinde yer aldı. Lider kripto para biriminin 42.000 dolar kritik destek seviyesine yaklaşması, yatırımcılar arasında çok daha yüksek oranlı değer kayıplarının yaşanabileceğine yönelik bir beklenti yarattı.

Analist Yorumları

Kripto para analistleri, söz konusu düşüş hareketlerine ilişkin değerlendirmelerinde kritik destek ve direnç seviyelerine dikkat çekti. Yükselişlerin devam edebilmesi adına kısa vadede 48.000 dolar ve 53.000 dolar direncine işaret eden analistler, Bitcoin‘de 42.000 dolar destek seviyesi altında kaydedilen bir günlük kapanışın, daha yüksek oranlı değer kayıplarını tetikleyebileceğini ifade etti.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısıyla risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar