X

Kurumsal Yatırımcıları Ne Tetikleyecek?

Kurumsal yatırımcıların çoğunluğunun kripto para piyasasına girmesi beklenenden uzun sürebilir ve beklentiler karşılanmayabilir.
13:00
25 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Geçtiğimiz hafta CBOE Bitcoin vadeli işlemlerini durduracağını ve yeni sözleşmeler sunmayacağını duyurdu. Bu haber birçok yatırımcı tarafından kurumsal yatırımcıların ilgisini kaybetmesi olarak yorumlandı. Bununla birlikte talebin azaldığı ve gereken likiditenin sağlanamayacağı öne sürüldü. Ancak tepkiler her zaman olduğu gibi aşırıya kaçmış görünüyor, CBOE’nin piyasaya büyük bir etkisinin olmadığını söyleyebiliriz. Yine de bu durum bize yanlış beklentilerin piyasa yönünü nasıl etkilediğine dair fikir verdi.

Bitcoin Vadeli İşlemleri

CBOE Bitcoin vadeli işlemlerini Aralık 2017’de sunmaya başladı, ardından CME’de de Bitcoin vadeli işlemleri listelendi. Her iki sözleşmenin de hacimleri giderek düştü. Fakat kurumlar daha çok CME’yi tercih etti. CME sözleşmeleri yatırımcı açısından daha avantajlıydı, en büyük farkı daha karlı olması yarattı. CME yeterli likiditesi bulunan borsalardan aldığı verilerle fiyat belirliyordu. Bu fiyatlama metodu da sorgulanıyordu ancak kurumlar bu yöntemin daha az manipüle edilebilir olduğuna karar verdi. Bu durumda Bitcoin ürünlerinin, farklı konulardan etkilenen ve tek bir yönlendiriciye bağlı olmayan sözleşmeler olduğunu, iptal edilmesinin birçok sebebi olabileceğini söyleyebiliriz.

CBOE ürününün geri çekilmesi yatırım stratejilerine neredeyse etki etmedi, aksine CME sözleşmeleri daha fazla likidite sahibi oldu. Dahası yakın zamanda fiziksel olarak gerçekleştirilecek sözleşmeler fiat para birimleri yerine doğrudan Bitcoin kullanacak. Birçok yatırımcı bununla birlikte büyük bir atılımın olacağını düşünüyor. Bitcoin ile yapılan sözleşmeler “gerçek” fiyattan alım satım yapma avantajı sağlayacak fakat Bakkt ya da ErisX gibi platformların kurumları Bitcoin pazarına çekeceğine inananlar hayal kırıklığına uğrayabilirler.

Boğa Beklentisi

Boğaları tetikleyecek şeyler söz konusu olduğunda, türev ürünleri, gözetim çözümleri ya da düzenlemeler başlıklar arasında oluyor. Şu anda yeni bir varlık sınıfına yer arandığı lineer ilerleyiş mümkün olmuyor. Çünkü kripto paralar gibi farklı bir yaklaşımı eski kalıplara sığdırmaya çalışıyoruz bu yüzden uyumsuzlukların yaşanması oldukça doğal.

Birçok kurum halihazırda kripto para varlıklarıyla ilgileniyor ve yatırım yapıyor. Hatta emeklilik fonlarının, okul fonlarının kripto paralara yatırım yaptığını biliyoruz. Bütün kurumlar için tek bir yeşil ışığın yanacağını beklemek oldukça yanlış. Aslına bakılırsa kesintisiz bütün ışıkların yanması gerekiyor ki beklendiği gibi büyük bir değişim olsun. Yani bütün alanlarda sağlam gelişmeler sağlanırsa ancak o zaman dev yatırımlardan söz edebiliriz. Haberlere bakılırsa birçok kurum kripto paralarla ilgileniyor, düzenleyiciler kripto paraları anlamak ve doğru yaklaşabilmek için çaba sarf ediyor. Gelişim yavaş görünüyor ancak bunun hızlı bir değişime zemin hazırladığını söylemek de yanlış olmaz.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar