reklamı kapat

Kurumsal Yatırımcılar Piyasaya Girmeye Başladı

Göstergelere göre kurumsal yatırımcılar kripto para piyasasına adım atmaya başladı…
15:00
13 Nisan 2019

Blockchain teknolojisinin, günümüzün en önemli teknik gelişmelerinden biri olduğu artık kanıtlanmış durumda. Kripto para piyasası da son günlerde yaşadığı yükselişten önceki ayı piyasasında dahi benimsenmesini ve hacmini arttırdı. Yani hem Blockchain teknolojisi hem de kripto para piyasası önlerindeki engellere rağmen emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Bunun yanında büyük kurumlar da bu durumun aslında tamamen farkında. Ancak bugüne kadar bu alana yatırım yapan büyük kurum sayısı belirli bir seviyede kaldı. Bunun nedeni olarak yasal belirsizliklerden, kripto para birimlerinin yüksek volatilitesine kadar birçok etken gösterilebilir.

Kurumlar Boğalara Mı Dönüşüyor?

Son zamanlarda büyük kurumların Bitcoin’e daha sıcak bakmaya ve daha uzun vadeli pozisyonlar açmaya başladığını görüyoruz. Dolayısıyla büyük kurumların piyasaya olan güvenlerinin arttığını dile getirebiliyoruz.

CFTC’nin verilerine göre, nisan ayı başlarında CME’de uzun vadeli Bitcoin işlem sözleşmeleri açılmaya başladı ve geçen haftaya göre %88 oranında bir artış yaşandı. Bu da piyasa duyarlılığının tamamen değiştiği anlamına geliyor. Ayrıca bu durumda kısa vadeli sözleşmelere bakmakta da fayda var: Bir haftada kısa vadeli Bitcoin işlemlerinin sayısının 241’den 89’a düştüğü belirtiliyor. Yani bir haftada %63 düşüş yaşandı.

Bunun yanında uzun vadede piyasa eğiliminin ne olacağı ile ilgili yorum yapmak için henüz erken olsa da, bu rakamlara bakıldığı zaman piyasa eğiliminin kısa vadede tam tersine döndüğünü ifade edebiliriz.

Kurumsal Yatırımlar Gerçekten Önemli Mi?

Kurumsal yatırımcıların piyasaya girmesi, güven açısından kripto para piyasasının geleceğinde önemli rol oynayabilir. Büyük kurumlar tarafından piyasaya girecek olan para sayesinde kripto para piyasasının daha güçlü bir hal alabileceğini ifade edebiliriz.

Hatta bazı analistlere göre kurumsal yatırımcılar, piyasadaki bir sonraki boğa koşusunun tetikleyicileri olabilirler. Örneğin geçtiğimiz günlerde bu yazımızda sizlerle paylaştığımız Harvard Üniversitesi’nin Blockstack’e yatırım yapması ve token satın alması piyasayı heyecanlandıran gelişmelerden olmuştu.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.