Kurumsal Yatırım Araçları Piyasada Nasıl Bir Hava Yaratıyor?

Önümüzdeki hafta piyasaya sürülecek CME BTC opsiyonları nasıl bir etki yaratabilir?
14:00
11 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerikalı bankacılık devi JP Morgan’a göre, Bitcoin yatırımcıları endişeyle Pazartesi günü sahneye çıkacak olan CME BTC opsiyonlarını bekliyor.

CME Bitcoin Opsiyonları

Bakkt geçen yıl Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini piyasaya süreceği tarihi açıkladığında yatırımcılar büyük hevesle Eylül’ü beklemeye başlamıştı. Bakkt’in kullanıcıyla buluştuğu gün fiyatlarda ciddi artışlar yaşanması bekleniyordu. Ancak bunun tam tersi oldu ve fiyatlarda düşüşler bile yaşandı. Daha önce bu haberimizde Bakkt’in açıldığı gün platformun nasıl bir performans sergilediğini sizlerle paylaşmıştık.

Bunun yanında analistlere göre kurumsal ürünler yavaş bir gelişme sergiliyor ve momentumu arttırmak için zamana ihtiyaç duyuyor. Bakkt platformu da bu analize uyum sağlıyor ve dört ay sonra gayet sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişme gösterdiği görülüyor.


Öte yandan önümüzdeki hafta Chicago Ticaret Borsası başka bir kurumsal Bitcoin ürünü piyasaya sürecek. Opsiyonlar, sözleşme sahibinin son kullanma tarihinde bir vadeli işlem sözleşmesi satmak zorunda olması nedeniyle vadeli işlemlerden biraz farklılık gösterirken, opsiyonlarla sözleşmeyi son kullanma tarihinde satma yükümlülüğü olmayacağı belirtiliyor.

ABD kurumsal bankacılık devi JP Morgan Chase konuyla ilgili Bloomberg’ yaptığı açıklamalarda, CME Bitcoin opsiyonlarının piyasada çok beklendiğini ifade etti ve JPM genel müdürü Nikolaos Panigirtzoglou konuyla ilgili şunları dile getirdi:

Altta yatan CME vadeli işlem sözleşmesinin faaliyetlerinde bir artış yaşandı. Son birkaç gündeki bu alışılmadık güçlü etkinlik, opsiyon sözleşmesinin piyasa katılımcıları arasındaki yüksek beklentisini yansıtmaktadır.

İlk CME Bitcoin Vadelileri

CME ilk Bitcoin vadeli işlemlerini piyasaya sürdüğünde takvim Aralık 2017’yi gösteriyordu ve aynı dönemde Bitcoin tüm zamanlar rekorunu kırmıştı. CME ve CBOE lansmanlarının hemen ardından Bitcoin fiyatları %84 oranında düşüş yaşadı.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar