X


Kurumsal Benimsenme Artıyor: Bitcoin (BTC) Giderek Daha Önemli Hale Geliyor

Morgan Stanley büyük bir hamle yaptı.
12:02
9 Ocak 2021

Yatırım bankası Morgan Stanley’nin 8 Ocak’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu bir dosyaya göre ticari istihbarat şirketi MicroStrategy’de 792.627 hisse satın aldı. Morgan Stanley’nin yaptığı bu yatırım son birkaç ayda Bitcoin’e büyük yatırımlar yapan bir firmanın yüzde 10.9 hissesini temsil ediyor.

Morgan Stanley ve MicroStrategy

Ortaya çıkan bilgilere göre satın alma 31 Aralık’ta gerçekleşti. Bunun yanında MicroStrategy, hisseleri 8 Aralık’ta 289 dolardı ve aynı hisseler 8 Ocak’ta 545 dolara yükseldi. dolayısıyla MicroStrategy muazzam bir ayı geride bırakmış oldu.

MicroStrategy ve Bitcoin

Bunların yanında Ağustos ayında MicroStrategy, kripto konusunda cesur adımlar atarak Bitcoin’i birincil rezerv varlığı haline getirdi. O sırada CEO Michael Saylor firmanın seçimi hakkında şunları söyledi:

Bu bir spekülasyon ya da riskten korunma değil. Bitcoin Standardını benimsemek bilinçli bir kurumsal stratejidir.

Ayrıca MicroStrategy birkaç hafta önce, daha fazla Bitcoin satın almak için fon toplamak amacıyla 400 milyon dolarlık bir menkul kıymet teklifini duyurdu. 21 Aralık itibarıyla firma 70.470 Bitcoin sahibi konumunda bulunuyordu. Yazının yayın hazırlandığında tarihteki fiyatlara göre, MicroStrategy’nin BTC stoğu 2,8 milyar doları aştı.

Kurumsal Yatırımlar

2020 yılında birçok kurumsal yatırımcının Bitcoin’e ve kripto para birimlerine karşı ilgi gösterdiği görüldü. MicroStrategy’nin yanı sıra PayPal, Square gibi önemli şirketler ve Paul Tudor Jones gibi tecrübeli yatırımcıların Bitcoin konusunda attıkları olumlu adımlar piyasanın bugünkü halini şekillendirmiş gibi görünüyor.

Öte yandan Morgan Stanley de 2020 yılında Bitcoin’e sıcak bakmaya başlayan şirketler arasında yer aldı ve atmış olduğu son adım da bunun bir kanıtı olarak değerlendiriliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar