X

MicroStrategy’nin Bitcoin (BTC) Alım Kararı Nasıl Verdiği Ortaya Çıktı

MicroStrategy'nin Bitcoin alım kararı sanılandan hızlı gerçekleşti.
13:22
16 Aralık 2020

2020 yılında adını bütün kripto para yatırımcılarının duyduğu MicroStrategy, 700 milyon dolara yakın Bitcoin (BTC) alımı yaptı. Hem şirketin hem de CEO’sunun ayrı şekilde BTC aldığı şirket, aslında bu kararı uygularken hiç zorlanmamış gibi gözüküyor.

MicroStrategy, Bitcoin Alma Kararını Nasıl Verdi?

Yatırım bankeri Ellie Frost, Twitter üzerinden yayınladığı gönderide MicroStrategy’nin 10 hissedarının bu kararı nasıl aldığını ortaya koydu. Aslında Frost’a göre hissedarların hepsi Bitcoin’e olumlu bakıp, aktif olarak yatırım sahibiydi. MicroStrategy CEO’su Saylor’ın bu teklifi ortaya koyması ile birlikte ise ikna sürecinin bile yaşanmadığı belirtiliyor.

Saylor, yatırımcıların 250 milyon dolarlık Bitcoin alımı için sadece 6 aylık bir sürecin yettiğini belirtti. Frost ise normalde bunun gibi kararların en az 1 yıl sürdüğünü vurgulayarak aslında yatırım dünyasında böyle bir kararın uzun sürebileceğine dikkat çekti. Frost, analizinin devamında yatırımcıların ve hissedarların çoktan Bitcoin teklifine açık olduklarını belirtti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

bitcoin

Hissedarlar Treni Kaçırmak İstemedi

MicroStrategy hissedarlarının “treni kaçırmak istemediğini” belirten Frost, bunun çabucak tamamlandığını ve Bitcoin’in 12 yıldır ayakta olmasının da yatırımcıları ikna eden bir faktör olduğunu belirtti. MicroStrategy’nin en büyük 8. hissedarı Russel Investment konu hakkında yaptığı açıklamada Bitcoin’e sıcak baktıklarını belirtmişti. Bunun yanı sıra şirketin varlıklarının değerini kısa sürede %70 arttırdığı da görülüyor.

Onuncu sırada yer alan hissedar Renaissance Tech ise Haziran 2020 tarihinde Bitcoin vadelilerine  yatırım yaparak ciddi bir kazanç elde etti. Hissedarlar arasında böyle olumlu tecrübeleri yaşayanların da olması Bitcoin alım sürecini çok ama çok hızlandırdı. İlk başta 250 milyon dolarlık BTC alan MicroStrategy, bunun devamında bir o kadar daha BTC  yatırımı yaptı.

Toplam BTC Yatırımı 1 Milyar Doları Buldu

Son olarak ise dev şirketin kısa süre önce 675 milyon dolarlık borç senedi karşılığında Bitcoin aldığı biliniyor. 2025 yılına kadar süresi olan borç senetleri, Bitcoin fiyatının tahmin edildiği gibi 50.000 dolar seviyelerine gelmesi ile beraber MicroStrategy’e milyarlar kazandırabilir.

Bitcoin fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 19.454 dolardan işlem görüyor ve adım adım 20.000 dolara yaklaşmakta.  20.000 dolardaki psikolojik destek noktasının üzerine çıkılması ise BTC/USD işlem çifti için yeni bir rekorun kapılarını aralayabilir. Bu esnada altcoinlerin ise BTC kadar hızlı toparlanamadığı ve düşüşün sürdüğü görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar