X


Bitcoin Neden Artıyor, Analistlerin BTC Fiyat Hedefi Neresi?

Bitcoin yükselişinin bir süre daha devam edeceği düşünülüyor.
13:29
9 Ocak 2021

Bitcoin fiyatı 3 haftayı geçkin bir süredir yükseliş eğilimi içinde bulunuyor ve belki de tarihindeki en büyük boğa koşusunu gerçekleştiriyor. 2019 yılından beri pek çok analist BTC’nin 2020 yılında bir boğa koşusu gerçekleştireceğini, fiyatın yeni bir rekor kıracağını ifade ediyordu. Ancak çok az kişi BTC’den bu kadar büyük bir performans bekliyordu.

Bitcoin Neden Yükseliyor?

Aslında Bitcoin’iin yükselişinin arkasında tek bir neden bulunmuyor. Öncelikle tarihsel olarak her Bitcoin madencilik ödülü yarılanması sonrası BTC’nin yeni bir rekor kırdığı biliniyor. Dolayısıyla Bitcoin’in artışının arkasındaki nedenler birisi 2020 Mayıs ayında yaşanan madencilik ödül yarılanması.

Ancak yarılanmaya ek olarak doların güç kaybetmesi, kurumsal yatırımların artması, benimsenmenin yüksek seviyeler ulaşılması ve insanların BTC’yi enflasyondan korunma yöntemi olarak görmeye başlaması gibi pek çok etken Bitcoin’in bugünkü seviyeler ulaşmasını sağladı.

Hala Satış Baskısı Yok

Lider kripto para birimi son olarak bugün 42.000 dolar ile yeni bir zirveye imza atmış oldu. Son 1 ayda yaşanan %100’ün üzerindeki artışa rağmen analistler hala piyasada ciddi bir satış baskısının olmadığını ifade ediyor.

Örneğin; eşzamanlı olarak artan hash rate ve madencilik zorluğu, madencilerin ağa yatırım yapmak ve ağı güvence altına almak için rekor sayıda kaynak ayırmaya devam ettiğini gösteriyor. Yani madenciler bile şu an için bir satış eğiliminde değil. Bu noktada madencilerin genellikle maliyetlerini karşılamak için satış yaptıklarını ve bunun olağan bir durum olduğunu belirtmek gerekiyor. Bitcoin madenciliği ile ilgili tüm detaylara “Bitcoin Madenciliği (Bitcoin Mining) Nedir ve Nasıl Yapılır?” adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Analistlerin Hedefi

Bitcoin’in sergilediği muhteşem performansın ardından analistler, 45.000 doların ilk hedef olduğunu düşünüyor. 45.000 dolarlık hedef aşılmadan ise derin bir düzeltme gelmeyeceği düşünülüyor.

Bunun yanında bazı isimler 2021 yılı boyunca BTC artışının devam edeceğini ve hatta fiyatın 288.000 dolar kadar yükseleceğini ifade ediyor. Ancak analistlerin büyük bir bölümü fiyat artışı devam etse bile önümüzdeki günlerde ciddi düzeltmeler yaşanabileceği konusunda da uyarıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar