reklamı kapat

Küresel Ekonomik Savaşların Galibi Bitcoin Mi Olacak?

Brian Kelly’e göre döviz savaşlarının kazananı Bitcoin olacak...
19:00
13 Ağustos 2019

2008 yılında ekonomi alanında yaşanan Büyük Durgunluktan sonra Bitcoin makro ekonomik boyutta bir karmaşa ya da jeopolitik problemlerle karşılaşmadı.

Ancak dünyayı sarsan durgunluktan on yıl sonra, Bitcoin küresel bir krizin tüm etkilerini yaşamak üzere… Çoğu analiste ve yatırımcıya göre bu etkiler Bitcoin için büyük ölçüde olumlu olacak.

Kazanan Bitcoin Olacak

Son birkaç aydır Çin ve Amerika kendileri başta olmak üzere aslında tüm dünyayı etkileyecek büyüklükte bir ticaret savaşı içinde yer alıyor. İki ekonomik süper güç, birbirlerinin para birimlerini ciddi düzeyde etkileyecek yaptırımlar uyguluyor. Tüm bunlar olurken Bitcoin gücünü korumayı başarıyor. Nisan ayında başlayan yükselişin ardından Bitcoin %100’ün üstünde artış elde etti.

CNBC’nin Fast Money programında konuşan Brian Kelly, son zamanlarda makro fonların ve diğer yatırımcıların Bitcoin’i döviz krizine karşı “hedge” olarak kullanmaya başladığını iddia etti.

Döviz Krizi

Kelly’nin sözlerini diğer analistlerin de kabul ettiği döviz krizinin yaşanıyor olması doğrulayabilir. Hatta Pazartesi günü Arjantin pesosunun yaklaşık olarak %20 değer kaybetmesiyle Bitcoin fiyatının ülkede normalden fazla artış göstermesi de Kelly’nin sözlerini doğruluyor.

Eski bir Goldman Sachs hedge fon yöneticisi olan Raoul Pal ise bu durumun buz dağının görünen kısmı olduğunu ifade ediyor.

Bununla beraber programda Amerika Çin ticaret savaşının da döviz krizinin sebeplerinden olduğuna değinildi. Kelly, böyle bir kriz yaşanması durumunda da Bitcoin fiyatının artmasını beklediğini de şu şekilde açıkladı:

Bu Bitcoin için mükemmel bir fırtına.Dünyada dağılmakta olan birçok para birimi var ve aynı zamanda kurumsal yatırımcıların bu yeni varlık sınıfını benimseme oranları artıyor. Bu iki durumun birleşimi tüm paranın Bitcoin’ yönelmesini sağlıyor.

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.