Kriptolar Adına Büyük Adım: Visa USDC Kullanımına Başlıyor!

Özet

  • Ortaya çıkan son haberlere göre artık Visa ile Ethereum Blockchain’inde USDC stablecoin ödeme işlemleri gerçekleştirilebilecek.
12:24
29 Mart 2021

Bugün ortaya çıkan bilgilere göre Visa, Ethereum Blockchain’inde USDC stablecoin ödemelerini gerçekleştirmeye başlıyor. Böylece Visa, stablecoin birimini bir ödeme birimi olarak kabul eden ilk büyük ağ haline geliyor. Şimdiye kadar Visa’nın sadece geleneksel para birimlerinde ödemeleri gerçekleştirdiği düşünüldüğünde bunun ne kadar büyük bir adım olduğu anlaşılıyor.

Visa İle USDC İşlemleri Başlıyor

Yapılan açıklamalara göre yeni USDC ödeme işlemleri için Visa, başlangıçta Crypto.com ile çalışacak ve kripto firmasının kart işini tamamen kripto para birimlerinde yönetmesine izin verecek.

Buna ek olarak Visa’nın baş ürün sorumlusu Jack Forestell konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bugün bu duyuru, işlerini stablecoin veya kripto para biriminde yöneten fintech’lerin ihtiyaçlarını karşılama hedefimizde önemli bir kilometre taşını işaret ediyor. Bu gerçekten her gün yaptığımız işin bir uzantısıdır ve tüm dünyada farklı para birimlerinde ödemeleri güvenli bir şekilde kolaylaştırır.” ifadelerini kullandı.

Crypto.com kurucu ortağı ve CEO’su Kris Marszalek ise firmanın dünya çapında milyonlarca tüketicinin dijital para birimlerine erişmesini ve kullanmasını sağlamak istediğini belirtti.

Tüm bunların yanında Visa şirket olarak yaptığı açıklamada, bunun ödeme platformu için ileriye doğru küçük bir adım olduğunu, ancak dijital varlıkları entegre etmek konusunda büyük bir adım olduğunu ifade etti.

Kriptolar Günden Güne Büyüyor

Visa daha önce de kripto para birimleri ile ilgili adımlar atmış ve kripto para benimsenmesinde önemli bir role sahip olmuştu. Visa ve Mastercard gibi ödeme platformlarının yanı sıra son zamanlarda büyük firmalar da Bitcoin’e yatırı  yaptıklarını, kripto para hizmeti sunmaya başladıklarını ya da ürünleri için kripto para birimlerini birer ödeme aracı olarak kabul ettiklerini açıklıyor.

Örneğin son olarak elektrikli otomobil devi Tesla, artık Tesla otomobillerinin Bitcoin ile satın alınabileceğini açıkladı. Bunun yanında MicroStrategy Bitcoin yatırımı yapmakla kalmayıp Bitcoin’i rezerv varlık olarak benimsediklerini açıkladı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar