reklamı kapat

Kripto Para Yatırımları ve İşlemleri İran’da Yasadışı

Her ne kadar İran madenciliğe yeşil ışık yakmış olsa da kripto para işlemleri yasadışı statüsünü koruyor...
19:00
11 Ağustos 2019

Yapılan son açıklamalar göre kripto para madencileri İran’ın enerji tüketimini yüzde 7 oranında arttırdı. İran hükümeti yine de madencilere yardımcı oluyordu. Hatta İran kripto para birimi madenciliğine resmen izin veren bir tasarıyı onayladı. Ancak İran hükümeti, kripto para birimi alım satım işlemlerine bu kadar olumlu bakmıyor.

Kripto Para İşlemleri

Ethereumworldnews’in haberine göre, İran’ın onayladığı tasarı, ne yazık ki kripto para işlemlerine madencilik gibi izin veren bir tasarı değil… Bu tasarıya göre İran sınırları içinde yapılan kripto para işlemleri yasadışı olarak kabul ediliyor. Global Coin Research’ün konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada şu ifadeler kullanılıyor:

İran hükümeti, İran’da kripto para birimlerini içeren herhangi bir ticari faaliyetin yasal olduğunu kabul etmeyeceğini ifade ediyor. Ayrıca kripto paralar, İran hükümeti tarafından ‘yasal paralar’ olarak görülmeyecek ve Merkez Bankası bu paralarla ilgili herhangi bir garanti vermeyecek.

Kriptolara İlgi Artıyor

Her ne kadar hükümet kripto para işlemlerinin yasak olduğunu ifade etmiş olsa da İranlılar uluslararası para birimlerine ulaşabilmek için kripto para birimlerini kullanıyor. Ayrıca Amerika’nın uyguladığı ekonomik yaptırımlar İran vatandaşlarını ulusal paradan daha da uzaklaştırıyor.

Bunun yanında insanların Bitcoin’e olan ilgileri İran’ın yerel haber kaynaklarına bile konu oluyor.

Öte yandan daha önce bu haberimizde sizlerle paylaştığımız gibi geçtiğimiz günlerde İran polis kuvvetleri, ülkeye kripto para madencilik cihazları sokan bir kişiyi tutukladı. Bu baskında 117 tane madencilik ekipman cihazı ele geçirildiği açıklanmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.