reklamı kapat

İran Polisinden Dev Kripto Para Baskını!

İran polisi Bitcoin (BTC) madencilik cihazı kaçakçısını tutukladı.
12:00
2 Ağustos 2019

Kripto para birimlerini ABD yaptırımlarına karşı lehine kullanabilecekken ara ara bunlara yönelik sert operasyonlarda ve açıklamalarda bulunan İran, bir kez daha adını bir kripto para baskını ile gündeme getirdi.

31 Temmuz tarihinde yerel bir haber kanalı olan Fars News’in aktardığı bilgilere göre İran polis kuvvetleri ülkeye kripto para madencilik cihazları sokan bir kişiyi tutukladı. Saveh Polis Departmanının Kaçakçılıkla Mücadele Bürosu içerisinde 117 tane kripto para madencilik cihazı bulunan bir kamyonu durdurdu ve içerisindeki cihazların tahmini değerinin 277.000 dolar olduğu tahmin edilmekte.

Poli yetkilisi Serdar Azizi’nin yaptığı açıklamalara göre polis kamyon şoförünü tutukladıktan sonra kripto para madencilik ekipmanlarına da el koydu.

İran ve Kripto Paralara Bakışı

İran aslında geçtiğimiz günlerde ülkede kripto para birimlerinin madenciliğinin yapılmasını bir endüstri alanı olarak tanımış ve bunu meşrulaştırmıştı. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Bundan sonra kripto para madenciliği yapan kurumların yetkililerden belirli bir lisans ve izin alması gerekiyor ki bundan sonra güvenli bir şekilde madencilik yapılabilecek.

Ülke kripto para madenciliğini yasal hale getirse de hala yerel alışveriş veya işlemlerde kripto para kullanılması yasak olarak biliniyor. Bunun yanı sıra kripto para madencilik ekipmanlarının ülkeye sokulması ile ilgili herhangi bir izin veya bunu kolaylaştıran herhangi bir unsur yok. Bu durum da yaptırımlarla boğuşan İran vatandaşlarının kripto para madenciliği yapmasını çok daha zor bir hale getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.