X


Kripto Para Sektörünün Yeni Trendi Staking Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Kripto para borsalarının son gözdesi staking nedir? Hangi kripto para borsaları staking destekliyor?
21:06
13 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son günlerde adı özellikle Tezos (XTZ) sayesinde çokça duyulan Staking hizmeti, aslında bankaların mevduat hesaplarına oldukça benzer bir sistem olarak tanımlanabilir.

Staking Nedir?

Sahip olanan kripto para birimini ilgili borsanın cüzdanında belirli bir süre tutarak borsanın belirlediği miktarda kazanç elde etme yöntemi olan Staking, ilgili süre boyunca kullanılamaması ve aktif günlük alım satım yapılamaması nedeniyle yerine göre avantajlı, veya dezavantajlı olabilmekte. Bu da aslında kripto para yatırımcılarını günlük alım satım yapanlar veya vadeye yatıranlar gibi iki kategoriye ayırıyor.

Büyük oranda Coinbase kripto para borsasının başlattığı staking trendi, Binance ile devam etti ve bu yenilik 2020 yılında çok daha büyük seviyelere ulaşacak gibi gözükmekte. Kripto para borsaları farklı vade seçenekleri ve buna göre farklı faiz oranları sunduğu gibi, farklı kripto paralar için de bütün bunları değiştirmekte. Yani sahip olduğunuz kripto paranın staking hizmeti ile ne kadar para kazandıracağı aslında borsaya ve vade süresine göre değişmekte.

Staking Destekleyen Kripto Para Borsaları

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle Coinbase, Binance, BitMAX, Huobi Wallet, KuCoin, Gate.io, OKEx Pool, Kraken ve Bibox gibi önemli kripto para borsaları çeşitli coin’ler için staking hizmeti sunuyor.

Kripto para borsalarının staking için sağladıkları getiri ise yukarıda bahsettiğimiz üzere hem süreye, hem de yatıracağınız coin miktarına göre değişiyor. Yüklü miktarlarda kazanç değeri de ciddi anlamda değişebilmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI