X

“Kripto Para Sektöründeki En Üzücü Hack” Olayı Yaşandı

Value DeFi, hacklenen en güncel DeFi projesi oldu.
11:31
15 Kasım 2020

Merkeziyetsiz finans uygulamalarına yönelik saldırılar devam ederken bunların önemli bir kısmının DeFi protokollerindeki güvenlik açıklarından ve eksikliklerinden kaynaklandığı ortaya çıkmaya başladı. Value DeFi protokolü de dün saldırıya uğradı ve tam da yeni bir özelliği tanıtırken buna yakalandı.

Value DeFi Protokolü Hacklendi

Value DeFi 14 Kasım akşamında yayınladığı gönderisinde, “en yenilikçi özelliklerini” yani MultiStables Vault’u tanıttı. Kullanıcıların fonlarının bu kasa benzeri protokolde her zaman SAFU yani güvende olacağını belirten geliştiriciler, çok fazla takdir ve alkış topladı. Ancak bu duyurudan çok kısa bir süre sonra korkulan oldu ve protokol tam olarak bu noktadan saldırıya uğradı.

Value DeFi geliştiricileri 14 Kasım gecesinde attıkları gönderide, MultiStables Vault protokolünün karmaşık bir saldırıya uğradığını ve en az 6 milyon dolarlık kayıp olduğunu ifade ettiler. Devamlı olarak araştırmaya ve fonları geri getirmeye çalıştıklarını ifade eden geliştiriciler, bunun kullanıcılar üzerindeki etkisini hafifletme amacı güttüklerini ifade etti.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

value defi hack

Önce FOMO, Sonra FUD

Protokolün Telegram grubuna bakıldığında ise neredeyse bütün kullanıcıların sabahki FOMO sonrasında üzüntüye ve endişeye kapıldığı görülmekteydi. Saldırının Flash Loan olarak da bilinen hızlı kredi yöntemi kullanılarak gerçekleştirildiği belirtiliyor. İlgili tokenlerin fiyatını etkilemek için DeFi protokollerinden kredi çekiliyor ve bunlar düşük fiyattan alınıp, daha sonra kredi ödenip net kazanç elde ediliyor. MultiStables Vault’un ise tam olarak bunu engellediği iddia ediliyordu.

Yapılan tanıtımda bu protokolün “flash loan saldırısına karşı özel korumaya”, “sahte token saldırılarını önleme mekanizmasına” ve “tekrar giriş saldırılarını önleyecek teknolojiye” sahip olduğu vurgulanmaktaydı. Ancak bu saldırıda hepsinin kullanılmış olması, olayları değiştiriyor.

Value DeFi Fiyatı Sert Çakıldı

Value DeFi’ın Discord ve Telegram kanallarında bulunan Justin Bebis isimli kullanıcı ise bunu “kripto para tarihinin ve sektörünün en üzücü hacklenmesi” olarak tanımlıyor. Ekibin harika insanlardan oluştuğunu ifade eden Bebis, yine de bu saldırı nedeniyle her şeyin bittiğini vurgulamakta. Value DeFi geliştiricilerinin ve topluluk yöneticilerinin ise pes etmeyeceklerini ve gelişmeye devam edeceklerini vurguladıkları belirtiliyor.

Token fiyatı ise bu olay sonrasında %50’den fazla düşüş yaşadı ve herkesin ellerindekileri satmak kaçmaya başladığı görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar