X


Kripto Para Nasıl Saklanır?

Kripto para saklama yolları neler?
12:59
22 Şubat 2021

Değerleri binlerce dolara ulaşan kripto paralara yatırım yapmak son dönemin en popüler hareketlerinden birisi haline gelse de birçok yatırımcı “kripto para nasıl saklanır?” sorusunun cevabını bilmiyor.

Lider kripto para birimi Bitcoin’e yıllar önce yatırım yapan ve binlerce BTC sahibi olan birçok kişi hatalı veya yanlış saklama yöntemleri yüzünden milyonlarca dolar kaybetti. Kısa süre önce Ripple’ın eski CTO’sunun BTC’lerini sakladığı cüzdanın şifresini unutmasından dolayı milyonlarca dolarlık kayıp yaşadığı haberi de bunun en büyük kanıtı. Peki kripto para yatırımcıları önemli miktarda para harcadıkları yatırımlarını tam olarak nasıl korumalı?

Kripto para borsaları henüz piyasaya sürülmeden önce kullanıcılar sadece Bitcoin Core yazılımı üzerinden birbirlerine kripto para transferi yapabiliyordu. Bitcoin Core yazılımı üzerinden kullanılan yazılım cüzdanı da aslında sektördeki ilk cüzdan olarak görülebilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto para saklama yolları arasında kripto para cüzdanlarının dışında kripto para borsaları da yer almakta.

Kripto Para Cüzdanları

Bitcoin ve kripto para cüzdanları aslında kripto para yatırımcıları için en güvenli seçenek olarak öne çıkıyor. Tabii ki kripto para cüzdanlarının türüne göre de bu güvenlik derecesi artıyor veya azalıyor. Donanım cüzdanları açık ara dünyanın en güvenli kripto para cüzdanları arasında gösterilmekte. Yazılım cüzdanları birtakım saldırılara maruz kalırken kağıt cüzdan olarak bilinen ve sadece QR kod barındıran cüzdanlar da birçok tehlikeye sahip.

Kripto para donanım cüzdanı sahip olmak için bunu satın almak gerekiyor. Fiyatları 500 TL ile 1.000 TL arasında değişen bu donanım cüzdanları aslında USB’ler gibi düşünülebilir. MetaMask gibi popüler yazılım cüzdanları ise çok kısa sürede kurulabiliyor ve kullanıcıların ilk başta verilen seed phrase’i çok iyi saklamaları gerekiyor. Seed phrase, cüzdana erişim için kullanılan PUK kodu gibi düşünülebilir.

Kripto para saklama yolları arasında kripto para cüzdanlarının dışında kripto para borsaları da yer almakta.

Kripto Para Cüzdan Açma

Kripto para cüzdanı açmak veya kullanmak bazı kullanıcılar için hala zorlu ve meşakkatli gözükebilmekte. Bu sebeple aslında güvenilir bir kripto para borsası da tercih edebilir. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance de tam olarak burada ön plana çıkıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar